Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik

Kürt Yazar Feqîyê Teyran'ın mezarına yapılan ziyarette, Kürt halkı için dilin önemine vurgu yapılarak “Dil onurdur, onurumuza sahip çıkacağız denildi. 

AJANS65 TV - Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Destar Dergisi, Tevgera Jinen Azad (TJA), Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi  ve Van Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolaysıyla Van’ın Bahçesaray ilçesinde bulunan Ünlü Kürt Yazar Feqiyê Teyran mezarı ziyaret edildi. 

‘KÜRTÇE VARLIĞIMIZDIR’

Burada konuşan DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eş Sözcüsü Heval Dilbahar, Kürtlerin dillerine yönelik sistematik olarak devam eden asimilasyon politikalarına karşı direndiklerini belirterek, “Kürtçe anadilimizdir, kimliğimizdir, varlığımızdır. Bundan dolayı Kürt halkı yüzyıllardır hiçbir zaman dilinden ve kültüründen vazgeçmemiştir. Her ne kadar inkârcı ve asimilasyoncu anlayış dilimizi ve kültürümüzü inkar etse de Kürt halkı hiçbir zaman bu tür baskı politikalarına boyun eğmemiştir. Dilimiz bizleri bugüne kadar getirmiştir. Kürt diline yönelik 21’inci yüzyılda çok sayıda saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılara karşı her zaman mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi de  Feqiyê Teyran’ın Kürtçe’ye dair verdiği mücadeleyi hatırlatarak, “Fêgiye Têyran’ı bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Onun şahsında Kürt dili için mücadele eden herkesi saygı ve minnetle anıyoruz. Değerli halkımız dil yaşamdır, dil kültürdür ve dil özgürlüktür. Kürt halkı yüzyıllardır dili ve kimliği ile bugünlere gelmiştir. Bugünden sonra da bu böyle devam edecektir ”dedi.

‘ONURUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan ise Fêqiye Teyran ve mücadele arkadaşlarını anarak “Dil insanlığın onurudur. Bundan dolayı Kürt halkı için de dil onurdur. Bizler her zaman onurumuza sahip çıkacağız. Bugün ve bugünden sonra da Fêqiye Têyran’ın edebiyatı, şiirleri, hikâyeleri ile Kürt halkı içerisinde önemini koruyacaktır. Feqiyê Teyran’ı bir kez daha burada saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.(MA)