Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı

- Sabah saatlerinde bölge baroları Hakkari Adliyesi'ne geçti. Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın dosyası hakkında bilgi almak isteyen avukatların talebi, savcılık tarafından reddedildi. Adliye çevresinde çok sayıda polis konuşlandırıldı ve binanın etrafı polis bariyerleri ile kapatıldı. Adliyede bugün duruşması olanlar bile kapıdan geri çevrildi.
- Hakkari'de kayyım protestoları sırasında milletvekilleri tarafından başlatılan oturma eylemine 1 saat ara verildi ve aranın sonrasında eylem devam etti.
- Hakkari Hükümet Konağı karşısında milletvekilleri tarafından başlatılan oturma eylemi dün gece 22.00'den itibaren 22 saat boyunca sürdü.
- DBP Eş Genel Başkanları, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekilleri polis çemberine alındı.
- DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da oturma eylemine katıldı ve eylemin gece yarısı 00.00'a kadar sürmesi bekleniyor.
- DEM Parti Hakkari Milletvekili Onur Düşünmez, biber gazlı saldırı sonucunda rahatsızlanarak tedavi altına alındı.
- Oturma eylemindeki DEM Parti milletvekilleri için alana gelen İHD heyeti alınmadı. Müzakere için yetkili polis amiri ile yapılan görüşme de sonuçsuz kaldı.
- Heyetin alana alınmamasına, Hakkari Valiliği'nin almış olduğu 10 günlük eylem, etkinlik, toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı gerekçe olarak gösterildi.
- Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ve milletvekilleri polis ablukasındaki nöbetlerini sürdürüyor¹.

Bu olaylar, Hakkari'deki siyasi gelişmeleri yakından takip edenler için önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Editör: İdris YILMAZ