Van - İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, cezaevlerinde tutsakların aileleri ve yakınları tarafından yapılan maddi destekler nedeniyle yaşanan yargısal soruşturmalara dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması düzenledi. İHD Merkezi Hapishane Komisyonu üyesi Av. Mehmet Salih Coşkun'un okuduğu açıklamada, mahpuslara yapılan maddi yardımların suçlamalara konu olmasının hukuki dayanağının olmadığı vurgulandı.

Maddi Desteklerin Yasal Çerçevesi

Av. Mehmet Salih Coşkun, "Hükümlü Ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paralarının Kullanımına Dair Yönetmelik" çerçevesinde mahpuslara para yatırmanın yasal olduğunu belirterek, "Bu yönetmelik, banka ve posta aracılığıyla ya da ziyaretçiler tarafından hükümlü ve tutuklular adına yatırılan paraların kayıt altına alınmasını ve bu paraların idarece belirlenen usullere göre harcanmasını öngörmektedir," dedi.

Van Güzeldere'de Çığ Felaketi: Bir Ölü, 12 Yaralı Van Güzeldere'de Çığ Felaketi: Bir Ölü, 12 Yaralı

Yargı Baskısına Son Çağrısı

Coşkun, son dönemde ailelere, vasilere, avukatlara ve yakınlara yönelik "Teröre Finansman Sağlamak" suçlamasıyla artan yargı baskılarının kabul edilemez olduğunu ifade etti. "Mahpusların aileleri ve yakınları üzerindeki bu yargı baskısına son verilmesi gerekmektedir. Bu, sadece mahpusların değil, ailelerin de mağduriyetine neden olmaktadır," şeklinde konuştu.

Mahpusların Maddi İhtiyaçları

İHD'nin açıklamasında, mahpusların sağlık, beslenme ve temel yaşam malzemeleri gibi ihtiyaçlarının bu maddi desteklerle karşılandığına dikkat çekildi. Coşkun, "Mahpuslar, ailelerinin, yakınlarının, avukatlarının yatırdığı paralara ciddi ihtiyaç duymaktadırlar. Cezaevlerinde yaşam neredeyse para olmadan mümkün değildir," dedi.

Yasal Düzenlemelerin Gözden Geçirilmesi Çağrısı

Açıklamayı sonlandırırken Av. Coşkun, yasal düzenlemelerin ve uygulamaların, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne uygun bir şekilde gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. "Bu sorunun çözümü, mevcut yasaların ve uygulamaların insan hakları standartlarına uygun hale getirilmesinden geçmektedir," diyerek sözlerini noktaladı.

AÇIKLMAMA METNİNİN TAMAMIMA ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN 

Basına Ve Kamuoyuna 07.03.2024