Semt Pazari Esnafi (12)Van’da seçim çalışmaları kapsamında Semt Pazarı esnafını ziyaret eden Dem Parti İpekyolu Belediye Eşbaşkan adayları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ esnafın sorunlarını dinlediler. Çok kötü koşullarda satış yaptıklarını söyleyen Semt Pazarı esnafı, kullanabilecekleri bir lavabolarının bile bulunmadığını, özellikle kışın çok zor şartlarda çalıştıklarını söylediler. Eşbaşkan adayları ise semt pazarlarına yönelik olarak bir çalışma yürüteceklerini söylediler.

AJANS65 TV - Van’da 31 Mart seçimlerine yönelik çalışmalarını hızlandıran Dem Parti İpekyolu Belediye Eşbaşkan adayları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ, Selimbey-Yalı mahallesi semt pazarını ziyaret ederek esnaf ile bir araya geldiler.

Esnafın yoğun ilgisi ile karşılaşan eşbaşkan adayları, seçilmeleri durumunda yapacakları çalışmalar hakkında kısa bilgilendirmelerde bulundular.

Semt pazarı esnafı karşı karşıya bulundukları sorunları eşbaşkan adaylarına aktardılar. Esnaflar, çok zor şartlarda çalıştıklarını söyleyerek, en basitinden bir lavabolarının bile bulunmadığını söylediler.

Gün boyu bu şartlarda çalıştıklarını, tezgahlarını bırakıp lavabo ihtiyaçlarını karşılamak için başka yerlere gidemediklerini belirten esnaflar, bu sorunun acilen çözülmesini talep ettiler.

‘KARDA, KIŞTA, YAĞMURDA ÇALIŞMAK OLDUKÇA ZOR’

Karşı karşıya bulundukları lavabo sorununun, sorunlarından sadece bir tanesi olduğunu söyleyen esnaflar, “burada mevsim şartları oldukça zor. Kış ayları çok uzun ve sert geçiyor. Buna rağmen açık havada çalışmak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Sadece kendilerinin zor şartlar altında çalışmak zorunda olmadığını söyleyen esnaflar, vatandaşların da bu şartlar altında alışveriş yapmak zorunda kaldıklarını söylediler. Bundan dolayı çoğu zaman doğru düzgün siftah dahi yapmadan tezgahlarını kapatmak durumunda kaldıklarını söyleyerek, “kar marjımız zaten oldukça düşmüş vaziyette. Bir de buna bu olumsuz şartlar eklenince, bizim için hayat çok daha zor oluyor” dediler.

‘SEÇTİKLERİMİZİN BİZİ YÖNETMELERİNİ İSTİYORUZ’

İki dönemdir seçtikleri kişilerin kendilerini yönetmelerine müsaade edilmediğini söyleyen esnaflar, “Demokrasinin vazgeçilmezlerinden bir tanesi seçme ve seçilme hakkıdır. Biz seçiyoruz, ancak onlar seçtiklerimizin yerine başkalarını kayyım olarak atıyorlar. Böyle olunca da sorunlarımızı kime aktaracağımızı, derdimizi kimlere anlatacağımızı da bilemiyoruz. Demin söylediğimiz gibi, birikmiş çok sayıda sorunlarımız var. Demorasinin bir gereği olarak seçmenler, seçilenlerden hesap sorarlar. Ancak bu kadar sorun yaşamamıza rağmen hesap sorabileceğimiz kimseler yok ortada. Bu en başta bizlere çok büyük bir haksızlıktır. Buna son verilmesi gerekiyor. Halk kimi seçse, belediyenin onlar tarafından yönetilmesi ve bunların da halka hesap vermesi gerekiyor” diyerek kayyım atanmasına yönelik tepkilerinidile getirdiler.

‘ÇÖZÜMÜ SEMT PAZARI ESNAFLARIMIZ İLE GETİRECEĞİZ’

Semt pazarı esnafının karşı karşıya bulundukları sorunları yakından bildiklerini aktaran Eşbaşkan adayları, “bu konuda bir takım çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz. Ancak kapsam ve niteliği konusunda sizlerle ortaklaşmamız gerekiyor. Yani size rağmen size ilişkin bir şeyler yapmak parti politikalarımıza ters olur. Bunun için seçilmemiz durumunda, sizi temsil eden insanlarla bir araya gelecek ve yapılması gerekenleri masaya yatıracağız. Tabi öncelikli olarak acil sorunlarınıza yönelik bir çalışma yürütecek, bunun için çözüm arayacağız” şeklinde konuştular.

Semt pazarı esnafının büyük zorluklar altında halka ucuz ve uygun ürün ulaştırdıklarını, ayrıca semt pazarlarının toplumda bir kültüre dönüştüğünü belirten Eşbaşkanlar, “Bu kültürü yaşatmamız gerekiyor. Bunu yaparken de hem esnafın hem de halkın daha insani koşullarda alışveriş yapmalarını sağlamamız gerekiyor” dediler.

Oldukça samimi bir ortamda geçen konuşmalar sonrasında eşbaşkanlar ve beraberindeki heyet semt pazarından ayrıldılar.(HABER MERKEZİ)

Semt Pazari Esnafi (11)

Semt Pazari Esnafi (9)

Semt Pazari Esnafi (7)

Semt Pazari Esnafi (6)

Semt Pazari Esnafi (5)

Van’dan Hükümet ve TBMM’ye Çağrı: Jenosit Olarak Tanı Van’dan Hükümet ve TBMM’ye Çağrı: Jenosit Olarak Tanı

Semt Pazari Esnafi (3)Semt Pazari Esnafi (11)

Semt Pazari Esnafi (1)