Van Sebze Hali esnafını ziyaret eden Dem Parti Belediye Eşbaşkan adayları, esnafın büyük ilgisi ile karşılaşırken, sebze hali esnafı birikmiş sorunlarının çözümünü talep etti.

AJANS65 TV - 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlere ilişkin çalışmalarını sürdüren Van Dem Parti, esnaf ziyaretleri ile seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Sabahın erken saatlerinde Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Sebze Hali esnafını ziyaret eden Dem Parti heyeti esnafın sorunlarını dinledi.

Sebze Hali esnafına yapılan ziyarete Dem Parti Van Milletvekilleri Mahmut Dindar ve Sinan Çiftyürek, Dem Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaşları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Dem Parti Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı Ümit Keser ile beraberlerindeki kalabalık heyet katıldı.

Sebze Hali esnafı ile tek tek tokalaşarak sorun ve sıkıntılarını dinleyen Dem Parti heyeti, diğer yandan da seçilmeleri durumunda kente dair yapacaklarını anlattılar.

SEBZE HALİ ESNAFI KEPEK KAPATMA İLE KARŞI KARŞIYA

Yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon sonucunda insanların alım gücünün düşmesi, sebze hali esnafını da derinden etkiliyor. Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, nakliyeyi de olumsuz etkiliyor. Bundan dolayı satışlarında önemli oranda düşüş yaşandığını belirten sebze hali esnafı, sınır kapısının açılmasını ve İran pazarından kendilerinin de faydalanması için girişimde bulunulmasını istediler.

‘VAN’A YENİ BİR SEBZE HALİ ŞARTA’

Mevcut sebze halinin fiziki olarak da artık ihtiyaçlara cevap vermediğini belirten hal esnafı, eşbaşkan adaylarından seçilmeleri durumunda Van’a yakışır, ihtiyaçlara cevap verebilecek bir sebze hali yapmalarını talep ettiler.

Eşbaşkan adayları ise sebze hali esnafının karşı karşıya bulunduğu sorunları yerinde tespit etmek amacıyla böylesi bir ziyareti gerçekleştirdiklerini, hemen her esnafı dinlediklerini, her kesin belli yönleri ile karşı karışya bulunulan sorunları dile getirdiğini, sonrasında tekrardan sebze hali esnafını ziyaret edeceklerini, ancak bu kez yönetim ile bir araya gelerek bütünlüklü olarak sorunları dinleyeceklerini, bunun sonucunda bir dosya hazırlayacaklarını, seçilmeleri durumunda da sorunun çözümünü belli bir plan dahilinde ele alacaklarını söylediler.

Van’ın bir tarım merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu, iyi bir politika ve planlama ile sadece Van’a değil, tüm bölgeye yetecek kadar üretimin Van’da gerçekleşebileceğini belirten heyet, “Böylesi bir üretim sonucunda Van ve bölge daha ucuz sebze tüketirken, alım gücü zayıf olanlar da sebze ve meyve tüketebilecektir. En önemlisi de gençlerimiz batıya giderek çok kötü koşullarda çalışmak durumunda kalmayacak ve her gün birisinin cenazesi ailesine teslim edilmek durumunda kalınmayacak. Fakat Van sahip olduğu bu büyük potansiyeli bu gün kullanamıyor, bundan dolayı da ekonomik olarak en dip noktada yer alıyor. Van’ın bir mahallesi büyüklüğündeki iller bile ekonomik olarak Van’dan daha iyi bir konumda bulunuyor. Hiçkimse bu durumu Vanlıların az çalışmasına veya başka şeylere bağlayamaz. Bunun tek sebebi vardır, o da kötü yönetilmek” şeklinde konuştular.

Seçilmeleri durumunda bu konulara ciddi şekilde eğileceklerini ve kapsamlı bir planlama ile üretime yöneleceklerini söylediler.

Van Gölü derinliklerinde 7.5 milyar dolarlık hazine! Van Gölü derinliklerinde 7.5 milyar dolarlık hazine!

Yapılan samimi ve hararetli tartışmalar sonrasında Dem Parti heyeti sebze hali esnafı ile vedalaşarak ayrıldı.(HABER MERKEZİ)