Wan, Konya ve Diyadin'de Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı yapılan protesto ve basın açıklamaları, halkın demokratik iradesine yapılan müdahaleye tepki göstermeye devam ediyor.

Wan'da Protesto ve Oturma Eylemi

Wan'da, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Tevgera Jinen Azad (TJA) öncülüğünde Colemêrg Belediyesi’ne atanan kayyıma ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Feqiyê Teyran Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasına birçok yurttaş katıldı. Açıklamada "Kayyum gasptır", "Kayyumlar gidecek halk gelecek", "Kayyum değil adalet", "İrademe dokunma", "Tüm baskı, gasp ve saldırılara direnmeye ve barış talep etmeye devam edeceğiz" dövizleri taşındı. Kitle, daha sonra oturma eylemine geçti. Oturma eylemi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Feqiyê Teyran Parkı'nda alkış ve sloganlarla sürüyor.

 Diyadin'de Basın Açıklaması

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde, bugün saat 17.00’de DEM Parti ilçe binasında bir araya gelen parti yöneticileri ve belediye eşbaşkanları, belediye binasına doğru yürümek istedi. Bunun üzerine ilçe eşbaşkanı Ahmet Karatay ile emniyet amiri arasında bir tartışma yaşandı. Karatay, "Biz pankart açmadan, slogan atmadan sakin bir şekilde belediyeye gideceğiz" dedi. Daha sonra parti binası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan il genel meclis üyesi Selçuk Yaşar, "Kayyım işgaline, sömürge valilere izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar Hakkari Belediye Eşbaşkanımızın yanındayız" dedi. Kitle belediye bahçesinde oturmaya devam ediyor.

 Konya'da Dayanışma Mesajları

Konya'da yapılan açıklamalarda, Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı dayanışma mesajları verildi. "Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır. Sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceğiz. Çizgimiz Van direnişidir" denildi. Bu açıklamalar, halkın demokratik iradesine yönelik müdahalelere karşı çıkan birçok kesim tarafından desteklendi.

Genel Tepki ve Direniş

Her üç şehirde de yapılan protestolar, halkın demokratik haklarına sahip çıkma kararlılığını gösteriyor. Wan'da Feqiyê Teyran Parkı'ndaki oturma eylemi, Diyadin'deki basın açıklamaları ve Konya'daki dayanışma mesajları, Colemêrg Belediyesi'ne atanan kayyıma karşı tepkilerin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Halk, demokratik iradesine yapılan müdahalelere karşı direnişini sürdürmeye kararlı görünüyor. 

Mahmut Dindar, Ajans 65 TV'de İdris Yılmaz'ın Konuğu Olacak Mahmut Dindar, Ajans 65 TV'de İdris Yılmaz'ın Konuğu Olacak

Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.41.38Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.41.39 (1)Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.41.39 (2)-1Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.41.40Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.41.39 (2)Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.41.38

Editör: İdris YILMAZ