Van’da Büyükşehir Belediyesi mazbatasının seçilen adaya değil de AKP’li Arvas’a verilmesine tepki gösteren DEVA Partisi Erciş ilçe başkanı Şahin İsmail Macit, “DEM Adayının  mazbatasının, AKP adayına verilmesi tam bir demokrasi skandalı olmuştur” dedi.

AJANS65 TV - Van’da yapılan seçimler sonrasında kazanmasına rağmen Mazbatanın Dem Partili Abdullahn Zeydan yerine AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmesine yönelik bir tepki de DEVA Partisi Erciş ilçe başkanı Şahin İsmail Macit’den geldi.

Yazılı olarak yaptığı açıklamada Macit, “31 mart tarihi itibariyle Mahalli idareler seçimi yapılmış. Gayet sakin bir seçim olmuş, halkın iradesi sonucu DEM Büyük şehir belediye başkan adayı  %55 oy alarak Van Büyük Şehir Belediye Başkanı olma hakkını, halkın oylarıyla elde etmiştir” hatırlatmasında bulundu.

Van Gölü'nde Boğulma: İhbar Üzerine İki Kişinin Cansız Bedeni Bulundu, Üçüncü Kişi Aranıyor Van Gölü'nde Boğulma: İhbar Üzerine İki Kişinin Cansız Bedeni Bulundu, Üçüncü Kişi Aranıyor

‘TAM BİR SKANDALDIR’

Açıklamasının devamında Macit, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN daha 2 gün önce halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiği vurgusunu yaparak, ‘milletin bize verdiği mesajı yetkili kurullarımızda değerlendireceğiz’ bağlamında konuşmalar yapmıştır. Ancak tamda bu gün 2 gün sonra Cumhurbaşkanının konuşmasının tam tersi tezahür etmiş, DEM Adayının  mazbatasının, AKP adayına verilmesi tam bir demokrasi skandalı olmuştur” dedi.

Macit şu ifadeleri kullandı:

“Hukuk siyasete alet edilmiş, siyaseten elde edilmeyen sonuç, hukuk dolanarak elde edilmiştir.

Bu durum halkın iradesine yapılan büyük bir saygısızlıktır. Demokrasi rafa kaldırılmıştır.

Eğer hukukî bir engel var ise İl seçim kurulu demek ki görevini yapmamıştır. Başvurusu kesinleşmiş adayın, seçimi kazandıktan sonra adaylığının iptalinin ne hukukla, ne ahlakla ne de vicdan ile izahı mümkün değildir. Bu karar tahrik edici, iç barışa  zarar veren bir karardır.

DEVA Partisi İlçe başkanı olarak bu haksız kararı şiddetle kınıyorum. Van İl Seçim Kurulunun bu haksız kararının Yüksek Seçim Kurulunca derhal kaldırılmasını talep ediyorum. Ekmeğe suya ihtiyacımız olduğu kadar, muhtaç olduğumuz bir diğer konu demokrasinin tecellisi ve hukukun tesis edilmesidir.

Van halkına da ayriyeten çağrıda bulunuyorum. Hak aramaların da  hukuki boyutların dışına çıkılmaması gerektiği, taşkınlığa mahal verecek eylem ve söylemlerde bulunulmaması ve aklı selim hareket edilmesi gerektiğini burada belirtmek istiyorum.”(HABER MERKEZİ)