Van’da yapılan seçim sonrasında mazbatanın Dem Partili Zeydan yerine AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmesine ünlülerden tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Abdulahat Arvas’a seslenerek çağrıda bulundu.

AJANS65 TV - Van’da yapılan yerel seçimlerde büyük bir oy alarak Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Dem Partili Abdullah Zeydan’nın memnu haklarının geri alınarak mazbatanın AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmesine yönelik tepkiler devam ediyor. Sokak gösterilerinden sonra ünlülerden de karara tepki yağdı.

Ünlülerin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

KEMAL KILIÇDAROĞLU: ‘BOP EŞBAŞKANI ATEŞLE OYNUYORSUN!’

“Bu ülkenin temelleri demokrasi üzerine kuruldu. Sen değil, efendilerin gelse bunu değiştirmeyecek. Van halkı kararını verdi, sana da halt etmek düşer. Demokrasinin ve adaletin gereğini yap kazanana mazbatasını ver!

Senin şahsında arkandaki karanlık güçlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti; laik, demokratik bir hukuk Devletidir, bunu asla değiştiremeyeceksiniz!

Abdulahat Arvas sanada iki çift lafım var. Şerefli ol ve eline tutuşturdukları kağıt parçasını derhal yırt at! At ki Van'da alnı açık gezebilesin. Çocuklarının ve Van halkının yüzüne bakabilme fırsatını kaçırma!”

EKREM İMAMOĞLU: ‘HEP BİRLİKTE KARŞI DURMALIYIZ’

“Hukukçuların bütünüyle hukuk dışı buldukları bir karar gerekçe gösterilerek  Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır. Bu kabul edilemez. Seçimlerin siyasi maksatlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız.

Milli iradenin üstünlüğü  Cumhuriyetimizin temel değerlerinden biridir. Hükümeti ve mahkeme heyetlerini, son yıllardaki tavırları artık terkedip, asıl ve en büyük irade olan halk iradesine saygı duymaya davet ediyorum.”

CİHANGİR İSLAM: VAN’DA YAŞANAN ALENİ BİR DARBEDİR

“Ahlaksızlık ve kanunsuzluğu geçtik. Van’da yaşanan aleni bir darbedir. Abdullah Zeydan’ın mazbatası verilene; bu darbeyi bastırana kadar kimse yerine oturmamalı. Halkın oylarıyla seçilen bütün belediye başkanları ve meclis üyeleri Van’a gitmeli ve Abdullah Zeydan makamına oturmadan Van’dan ayrılmamalıdır.

Dolar ve Euro Yatırımcısı Kazanmaya Devam Edecek mi? Dolar ve Euro Yatırımcısı Kazanmaya Devam Edecek mi?

Abdulahat Arvas da kendisine verilen mazbatayı kabul etmemelidir. Hak yiyerek orada oturtamazsınız. Önümüzdeki soru açıktır:

Ya halkın kararı ya da kendini halktan daha büyük görenlerin.”

DİSK: DEMOKRASİYE VE HALK İRADESİNE KARŞI KURULMUŞ BİR TUZAK

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmemesine bir tepki de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ndan (DİSK) geldi. DİSK açıklamasında " Van halkının iradesiyle seçilmiş belediye başkanının yerine başka bir adaya mazbata verilmesi demokrasiye ve halk iradesine karşı kurulmuş bir tuzaktır" denildi.

DİSK'İN sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

"Tüm yasal süreçleri yerine getirerek adaylık sürecini tamamlamış, YSK tarafından adaylığı onaylanmış ve nihayetinde Van halkının iradesiyle seçilmiş belediye başkanının yerine başka bir adaya mazbata verilmesi demokrasiye ve halk iradesine karşı kurulmuş bir tuzaktır. Sadece Van halkının değil bu ülkenin tüm yurttaşlarının seçme ve seçilme hakkını ve hukuk devletini tehdit eden bu tehlikeli girişimden derhal vazgeçilmesini, halkın iradesine saygı duyulmasını bekliyoruz"

AYTUN ÇIRAY: MİLLET İRADESİNİ TANIMAMAKTIR

“DEM Parti adayına hukuk dışı bir kararla mazbatasının verilmemesi milli iradeyi tanımamaktır. Millet iradesini ve hukuku tanımayan hiçbir karar kabul edilemez.”

ALİ BABACAN: BU HUKUKSUZLUĞU KINIYORUM

“Van’da mazbatanın halkın oylarıyla seçilen adaya değil, ikinci sıradaki adaya verilme kararı kabul edilemez. Bu hukuksuzluğu kınıyorum.”

NESRİN NAS: İKTİDARIN VAN’DA YAPTIKLARI YARIN YAPACAKLARININ PROVASIDIR

“Bugün Van, yarın İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve diğerleri. Van’da iktidarın yaptığı yarın yapacaklarının provası. Her hukuksuzluğun deney sahası Kürtler. Bu bir test sürüşü. Burada başarılı olurlarsa dalga dalga yayılacaktır bu yargı darbesi. Bu adımla AKP, CHP’yi de test ediyor. CHP’nin yeterli tepkiyi veremeyeceğini anladığı anda gaza basacak, Kayyum uygulaması hızla geri gelecektir.”(HABER MERKEZİ)