Dem Parti Bahçesaray Belediyesi Eşbaşkan adayları Nebahat Benek ve Ayvaz Hazır, Müküs’ün büyük ve görkemli bir tarihi geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, “Şuan her ne kadar tecrit edilmiş, yılın neredeyse 7-8 ayı yolları kapalı halde olsa da geçmiş dönemlerde ilçemiz oldukça önemli bir tarihe ve uygarlığa beşiklik etmiştir. Seçilmemiz durumunda geçmiş tarih ve kültürümüze denk bir girişim başlatarak, Feqyê Teyran’ın ruhunu tekrardan yaşatacak ve Müküs’ü üretimin, turizmin ve kültürün merkezi haline getireceğiz” ifadelerini kullandılar.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - 31 Mart Mahalli seçimlere 3 gün kala Dem Parti Bahçesaray Belediyesi Eşbaşkan adayları Nebahat Benek ve Ayvaz Hazır Ajans65 TV’nin sorularını yanıtladı. İkin konuşan Eşbaşkan adayı Nebahat Benek, ilçelerindeki en temel sorunun yol sorunu olduğunu kaydederek, “Yılın önemli bir bölümünde maalesef ilçemizin dünya ile adeta bağlantısı kesiliyor. Buraya gelebilmek için neredeyse 3 şehre ait yolları kullanmak durumunda kalıyoruz. Öncelikli olarak dış dünya ile ulaşımı sağlıklı ve kesintisiz hale getirmek için bu kapsamda önümüze koyduğumuz çalışmamızı hayata geçirmemiz gerekiyor ve bunu yapacağızda” şeklinde konuştu.

‘MÜKÜS ÇOK GÜÇLÜ BİR POTANSİYELE SAHİP AHCAK BU HEP GÖZARDI EDİLDİ’

Müküs deyip geçmemek gerektiğini söyleyen Benek, “Bölgedeki en büyük kültür ve medeniyet merkezlerinden bir tanesi de Müküs’tür. Bunun en önemli kanıtı da Feqyê Teyran’dır. Feqyê Teyran ve medresesi, ilmin ve bilimin merkezi niteliğindeydi. Bu medrese öyle sıradan ele alınması gereken bir medrese değil. Feqyê Teyran da öyle sıradan bir alim değildir. Tam aksine Feqyê Teyran, kendi döneminin en büyük doğa filozoflarından bir tanesidir. Medresesi de kendi çağının en temel üniversitelerinden bir tanesidir. Ki zaten üniversitelerin kökeni de medreselere dayanmaktadır” dedi. Seçilmeleri durumunda, kendilerinin Feqyê Teyran’ın mirasına dört elle sarılacaklarını ve Müküs’ün o eski görkemli günlerini yeniden yakalaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, “İnanın bu potansiyelimiz var. Hatta daha ileri bir şey söyleyeyim, şuan Müküs’ün sahip olduğu potansiyel çok az yerde var. Ancak iyi yönetilmediğinden, halkın gelişmesi, zenginleşmesi ve aydınlanması istenmediğinden, bu potansiyel durmadan gözardı edildi ve Müküs halkı yoksulluğa mahkum edildi” ifadelerini kullandı.

‘MÜKÜS İSVEÇTE OLSA ULUSLARARASI TOPLANTILARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAKTI’

Sonrasında konuşan Eşbaşkan adayı Ayvaz Hazır ise Müküs’ün sahip olduğu potansiyelin önemine değinerek, “Emin olun Müküs Türkiye’de değil de İsveç gibi bir ülkede olsaydı, turizmin merkezi, hatta başkenti olacaktı. Hemen her yıl büyük bir uluslararası etkinliğe, hatta uluslararası toplantılara ev sahipliği yapacak ve tüm dünya liderleri buraya gelecekti. Çünkü gerçekten de çok eşsiz bir coğrayfyaya sahip. Hani dünyada eşi benzeri yok denilse, abartılmamış olacak” dedi.

Müküs’ün sahip olduğu potansiyelin sürekli olarak gözardı edildiğini, görmezden gelindiğini söyleyen Hazır, “Burada sistem, insanların yoksulluğu üzerine kurulu bir sistemdir. Bundan dolayı da imkan ve olanaklarımızın çok az kısmı kullanılıyor ve halkın hizmetine sunuluyor. Ancak biz iktidar olduğumuzde, halkımız ile birlikte olanaklarımızın tamamını kullanacak ve Müküs’ün makus talihini ortadan kaldıracağız” şeklinde konuştu.

‘İMKAN VE OLANAKLARIMIZ KISITLANMAMIŞ OLSA BAŞKA FEQYÊ TEYRANLARI DA BAĞRIMIZDAN ÇIKARTIRDIK’

Müküs’ün Feqyê Teyran gibi doğa filozoflarını bağrından çıkarttığını söyleyen Hazır, “İmkan ve olanaklarımız bu denli kısıtlanmamış olsa, şehir ile bağlantımız bu denli kesik olmazsa inanın içimizden başka nice Feqyê Teyranlar çıkardı. Ancak şuan hemen her kes geçim derdine düşmüş, geride kalan önemli bir genç kesim ise göç ederek başka diyarlara gitmek durumunda kalıyorlar. Fakat bunun için planlamalarımız ve projelerimiz var ve kazandığımız takdirde bunu hayata gecireceğiz” açıklamasını yaptı.

‘KADIN YAŞAMI ÜZERİNDEKİ KISITLAMALARI KALDIRACAK, ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ’

Eşbaşkan adayı Nebahat Benek ise kadınların Müküs’te karşı karşıya bulundukları sorun ve sıkıntılara değinerek, “Burada kadın yaşamı üzerinde önemli bir kısıtlama var. Kadınlar neredeyse evden çıkamayacak duruma gelmişler. İlkin buna yönelik kimi çalışmalarımızı hayata geçireceğiz. Kadınlara yönelik kimi atölyeler kurarak ve buralarda kadınlara yönelik mesleki kurslar vererek, kadınların kendi ev ekonomilerine katkı sunmalarının önünü açacağız. Ayrıca Kuracağımız kadın kooperatifleri ile kadınların daha kapsamlı ve sistemli, planlı iş yapmalarını ve ürettikleri ürünlerin geniş pazarlara ulaşmasını ve daha iyi kazanç elde etmelerini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Kadınların en temel bir diğer sıkıntılarının da ulaşım sorunu olduğunu söyleyen Benek, “Haftanın enaz bir günü kadınlar ücretsiz seyahat edebilecekler. Bir de ulaşım konusunda kadınlara yüzde 50 oranında bir indirimi hayata geçireceğiz. Bunun da nedeni, toplumda varolan ekonomik kriz ve yoksulluğun herkesten daha fazla kadınları zorlaması ve kadınları olumsuz etkilemesinden kaynaklıdır” açıklamasını yaptı.

‘VAN-MÜKÜS YOLU 12 AY BOYUNCA KESİNTİSİZ AÇIK OLACAK VE 24 SAAT BOYUNCA HİZMET VEREBİLECEK’

Hafta içerisinde Dem Parti Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın da ilçelerini ziyaret ettiğini hatırlatan Ayvaz Hazır, “Abdullah başkan da seçilir seçilmez ilk işlerinin Müküs yolunun kesintisiz çalışacak duruma getirmesi olduğunu söyledi. Biz de aynı kararlılıktayız. İlkin bizim Van ve diğer yerleşim alanları ile ulaşım imkanlarımızın kısıtlamasız ve sürekli olmasını sağlamamız gerekiyor. Sonra da alt yapı sorunları ve istihdama yöneleceğiz. Bu iki alan da temel sorunlarımız arasında bulunmaktadır” tespitlerinde bulundu.

Müküs’ün halen doğru düzgün bir alt yapıya sahip olmadığını söyleyen Hazır, “Müküs çayı, dünyada eşi benzeri çok az olan bir akarsuyumuz. Ancak kanalizasyon sistemimiz olmadığından tüm kent merkezi kanalizasyon atıklarını bu güzelim suya akıtıyor ve bu güzelim su adeta bir lağıma dönüştürülüyor. Kuracağımız kanalizasyon sistemi ile öncelikli olarak bunun önüne geçeceğiz” dedi.

‘MÜKÜS ÇAYINDA NEREDEYSE HİÇBİR CANLI YAŞAMIYOR’

Kanalizasyon atıklarının Müküs çayına atılması sonucunda önemli bir çevre felaketi yaşandığını söyleyen Nebahat Benek de sorunun aciliyetine dikkat çekerek, “Eskiden burada çok güzel balıklar ve başka canlılar vardı. Ancak kirlenme ile birlikte artık Müküs çayında neredeyse hiçbir canlı yaşamamaktadır. Bu çok can yakıcı. Bu denli köklü bir tarihi olan Müküs’te halen de bir kanalizasyonun bulunmaması utanılacak bir durum. Oysa Yaklaşık 3 bin yıl önce Urartular buralarda kanalizasyon sistemini kullanıyor ve bundan dolayı da Müküs çayı kirlenmiyordu. Ama günümüzün imkan ve olanaklarına rağmen, teknolojinin sunmuş olduğu büyük avantajlara rağmen buraların alt yapısız olması, kanalizasyon sisteminin bulunmamasının nedeni tamamen farklıdır ve art niyetlicedir” değerlendirmesinde bulundu.

‘YÜZ YIL ÖNCEKİ MÜKÜS İLE BU GÜNKÜ MÜKÜS ARASINDA BİR FARK YOK’

Eşbaşkan adayı Nebahat Benek’in kaldığı yerden devam eden Eşbaşkan adayı Ayvaz Hazır da, yüz yıl önceki Müküs ile günümüz Müküs’ü gelişmişlik bakımından aralarında neredeyse pek bir fark bulunmadığını söyleyerek, “Bu denli köklü tarihi bir mirasa sahip olan ilçemize ve halkımıza bunların reva görülmesi kabul edilecek bir durum değildir. Bunlar sadece kendilerine belediyecilik yapmış ve sadece kendi refah düzeylerini düşünmüşler. İnşallah buna bir dur diyecek ve Müküs halkını layık olduğu noktaya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Yüzyıl önceki Müküs ile günümüz Müküs’ü arasındaki en büyük farkın, yüz yıl önce doğasının tahrip edilmemesi olduğunu söyleyen Hazır, “Elimizde bir doğamız kalmıştı, şimdi ona da yöneldiler. Oysa Müküs’ü, Müküs yapan doğasıdır. Bizim asıl olarak bu doğayı korumamız gerekiyor. Bu anlamda ekolojik belediyeciliği hayata geçirecek ve ilçemizin doğasını koruyacağız” dedi.

Serra Bucak: Fotomontaj Kurgularla Hedef Alınıyoruz Serra Bucak: Fotomontaj Kurgularla Hedef Alınıyoruz

‘GENÇLERİN GÖÇ ETMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’

İlçelerinin temel bir diğer sorunun da göç olduğunu söyleyen Hazır, “Göçün temel nedeni, işsizlik ve yoksulluktur. Gelinen aşamada yaşanan ekonomik kriz ve yüksek maliyetten dolayı insanların artık en temel geçim kaynaklarından olan tarım ve hayvancılığı yapamaz duruma geldiklerini söyleyen Hazır, “Yapılabilecek başka iş de olmadığından insanlar, özellikle de gençler buradan göçmek durumunda kalıyorlar. Biz bunun önüne geçmek için bir takım planlamalara gidecek, tarım ve hayvancılığın daha nitelikli hale gelmesi için projelerimizi hayata geçireceğiz” tespitlerinde bulundu.

‘EKİPMAN DESTEĞİ SUNACAĞIZ’

Tarım ve hayvancılğın gelişmesi için Büyükşehir belediyesi ile ortaklaşacaklarını, bu kapsamda ortak projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Hazır, “Büyükşehir belediyesi Ekipman Garajı kuracak. Bundan bizim gibi ilçeler de yararlanacak. Sadece bu kadar da değil, yine Büyükşehir belediyesi kapsamında Organik Tohum Bankası kurulacak. Tarımcılıkta kullanacağımız tohumlarda yerli tohumu daha çok esas alacağız. Unutmayalım, dedelerimiz de bu toprakları ekip biçti. Biçerlerken de büyük verim ve ürün elde ettiler. Bunu yaparlarken de yerli tohumları kullanıyorlardı. Biz de öyle yapacağız. İhtiyacı olan çiftçilerimize de gereken tohum desteğini vereceğiz. Aynı şekilde ekipman desteğini de sunacağız. Bununla birlikte çiftçilerimizin daha az maliyetle daha yüksek ürün elde etmelerini hedefleyeceğiz” dedi.

‘KADINLAR DA ÜRETİMİN TEMEL AKTÖRLERİ OLACAK’

Müküs’ün kendisine has birtakım ürünlerinin bulunduğunu söyleyen Nebahet Benek de Müküs halkının artık tarım ve hayvancılık yapamaz duruma geldiğini hatırlatarak, “En temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Bunun da ellerinden çıkması sonucunda da halkta ciddi düzeyde işsizlik almış başını gidiyor. Ayvaz başkanın da belirttiği gibi tarım ve havyvancılığı vereceğimiz desteklemeler ile geliştirecek ve kuracağımız kooperatiflerle de Müküs ile özdeşleşmiş ürünlerin markalaşması ve dünya pazarına açılması için büyük bir çalışmanın içerisinde yer alacağız” dedi.

‘MÜKÜS BELEDİYESİNİN NET BORCUNUN NE KADAR OLDUĞUNU BİLMİYORUZ’

Göreve gelmeleri durumunda önemli hedefleri önlerine koyduklarını söyleyen Eşbaşkan adayı Ayvaz Hazır, “Sık sık bize söylüyorlar, göreve gelirseniz hangi para ile iş yapacaksınız diye! Şunu söyleyeyim, sormamıza rağmen belediyenin net borcunu tam olarak öğrenemedik. Zaten onlar da söylüyorlar, ‘Kim kazanırsa kazansın iş yapamaz’ diye. Ama biz iş yapacağız. Büyükşehir belediyemiz ile ortaklaşarak, hizmete ve belediyeciliğe aç olan, bu güne doğru düzgün belediyecilik hizmeti alamayan Müküs’e büyük hizmet edecek ve onların hizmet ile buluşmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Belediyeyi halk ile birlikte yöneteceklerini, tamamen şeffaf belediyeciliği esas alacaklarını söyleyen Nebahat Benek, “Her bir kuruşun hesabını halka verecek ve halkın gelen paraların nerelere harcandığını öğrenmelerini sağlayacağız. Bu kapsamdaki yerel yönetim politikamız bilinmektedir. Bizim tek derdimiz var o da en iyi hizmeti yapmaktır” hatırlatmasını yaptı.

Ayvaz Hazır ise Müküs halkını, ranta dayalı belediyelikten kurtaracaklarını, bunun yerine ise hizmet belediyeciliğini getireceklerini söyleyerek, “Müküs halkı, bu gün yaşadıklarının hiç birisini hak etmiyor. Bunun için Müküs halkını gerçek belediyecilik ile buluşturacağız” ifadelerini kullandı.