Van’da, seçimi kazanmamasına rağmen mazbatanın AKP’li isme verilmesine yönelik sokak gösterileri ikinci gününe girerken, AKP’bir başka ismin de İlçe Seçim kuruluna giderek, seçimi kazanarak Dem Parti İpekyolu Belediye Eşbaşkanı olan Cevdet Altındağ yerine mazbatanın kendisine verilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

AJANS65 TV - 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde büyük bir oy farkı ile Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınması sonucunda mazbatanın AKP’li aday Abdulahat Arvas’a verilmesi sonucunda dün başlayan sokak gösterileri ikinci gününe girerken, AKP’den başka bir ismin daha girişimde bulunarak kazanmadığı halde mazbatanın kendisine verilmesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Van’da yapılan seçimde Dem Parti’den İpekyolu Belediyesi Eşbaşkan adayı olan Cevdet Altındağ, büyük bir farkla seçimi kazandı. Büyük paralar harcamasına rağmen seçimi kazanamayan AKP’nin İpekyolu Belediyesi adayı olan İsa Berge ise seçim kuruluna giderek, seçimi kazanan Cevdet Altındağ’ın dosyalarının bulunduğunu, bundan dolayı mazbatanın kendisine verilmesi için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Berge ve AKP İpekyolu İlçe Örgütü’nün ortaklaşa girişimine karşı seçim kurulunun taleplerini reddettiği öğrenildi.

Berge başvuru dilekçesinde Cevdet Altındağ’ın 2016 yılında belediye meclis üyeliği yaptığı sırada yerine kayyum atandığına dikkat çekilerek, seçilme yeterliliğinin olmadığına dikkat çekti. Başvuruda, “Cevdet Altındağ’ın acil durumu dikkate alındığında seçilme yeterliliği olmadığı görülecektir. Bunun için Cevdet Altındağ’ın adaylığının kaldırılması, aldığı oyların dikkate alınmaması, mazbatanın ikinci en yüksek oyu alan İsa Berge’ye verilmesini talep ediyoruz” denildi.

İLÇE SEÇİM KURULU TALEBİ OY ÇOKLUĞU İLE REDDEDİTTİ

Berge’nin bu talebini görüşen İlçe Seçim Kurulu şu cevabı verdi:

“Talebi değerlendiren İpekyolu İlçe Seçim Kurulu, “2972 sayılı kanunun 10 ve 12 maddeleri gereği ile Yüksek Seçim Kurulunun 15-11-2024 tarih ve 80 sayılı siyasi partilerin ve bağımsız adayların, adaylık usul ve esaslarına ilişkin kararda adaylara ilişkin kararda hususlar belirtilmiştir.

Yüksek Seçim Kurulunun 15-11-2024 tarih ve 80 sayılı karar gereğince en son 20 Şubat 2024 Salı günü saat 17.002ye kadar başvurular kabul edilip, adaylık yönünde başvuru evrakları incelenmeye başlanılmıştır. 3 Mart 2024 tarihinde ise ilçe seçim kurulunca kesin aday listeleri ilan edilmiştir.

Kira Sınırı Kalktı: Ev Sahiplerinin Yeni Talepleri 'Pes' Dedirtti Kira Sınırı Kalktı: Ev Sahiplerinin Yeni Talepleri 'Pes' Dedirtti

Adaylık incelemelerinde Cevdet Altındağ’ın adli sicil ve arşiv kaydı bulunmadığı görülmekle; başkanlığımızca Van Valiliğine yazılan 02.04.2024 tarih ve E.692669518-140.03-424854 sayılı yazıda Cevdet Altındağ’ın Gevaş Belediyesi Meclis üyeliği görevini ya da başka bir kamu görevini yapamayacağına dair herhangi bir yargısal veya idari bir kararın olup olmadığı, bu şekilde bir karar var ise daha sonra görevine iade vb.

herhangi bir yargısal ve idari bir kararın verilip verilmediğinin karar süratleri ekli şekilde  yazda Cevdet Altındağ’ın Gevaş Belediyesi Meclis üyesi olarak görev yaptığına dair herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmadığına bildirildiği görülmüştür.

Sonuç olarak yukarda açıklanan gerekçelerle; yapılan talebin reddine oy çokluğuyla karar verilmiştir.”

Konuya ilişkin konuştuğumuz Dem Parti İpekyolu Belediye Başkanı Cevdet Altındağ ise kendilerinde de böylesi birbilginin olduğunu, İse Berge ve AKP İpekyolu örgütün adliyeye giderek mazbatanınkendilerine verilmesini talep ettiklerini belirterek, “Benim dosyalarımın olduğunu, bunun için mazbatanın kendilerinin hakkı olduğu gibisinden bir şeyler söylüyorlar. Ama seçim kurulu bu talebi reddediyor” bilgisini verdi.

Berge’nin bu girişimi zaten son derece gergin olan Van’da ateşe benzin dökmek, seçmen iradesine ise saygısızlık olarak değerlendirildi.(HABER MERKEZİ)