Yaşanan “irade gaspına” yönelik birçok parti ve kurumlardan oluşan heyetler Van’a geldiler. Dem Parti MYK üyeleri toplantılarını gerçekleştirdikten sonra, diğer heyetler ile birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde yürümek istediler. Polisin barikatına rağmen heyet Feqyê Teyran Parkı’nın önüne gelerek açıklama yaptı. Heyet kalabalık bir kitle ile birlikte halen Cumhuriyet caddesi’nde beklemekte.

AJANS65 TV - Van’da yapılan seçimlerde yüzde 55’in üzerinde oy alarak en yşakın rakibine büyük bir fark eten Dem Partili Abdullah Zeydan’nın memnu haklarının geri alınarak mazbatanın rakibi AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmesine yönelik protestolar ikinci gününde devam ederken, dışarıdan Van’a gelen heyetler de bir araya geldi.

Öğlene doğru Dem Parti MYK’sı basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı sonrasında Dem Parti MYK ile birlikte CHP, EMEP ve TİP ile Leyla Zana ve Başak Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu kalabalık topluluk Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyüş sonrasında açıklama yapmak istendi.

Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Aydın Perihan AVM’den çıkarak yürümek isteyen heyetleri Polis, “Valiliğin Eylem ve Etkinlik Yasağı Genelgesi”ni gerekçe göstererekyürümelerini engellemek istedi. Aydın Perihan AVM adeta ablukaya alınırken, Polis de kurduğu barikat ile yürüyüşü engellemek istedi. Kitlenin yürümekte karalı davranması sonrasında biber gazı kullanıldı. Ancak kitlenin geri adım atmaması ve yürümek istemesine karşın yapılan müzakereler sonucunda polis geri çekildi.

Gerçekleştirilen yürüyüşte DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti milletvekilleri ve MYK üyeleri, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Van Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, TİP Genel Başakanı Erkan Baş ve milletvekili Ahmet Şık, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk yer aldı.

BAKIRHAN: KİMSE VAN HALKININ İRADESİNE MÜDAHALE EDEMEZ

Yürüyüşün ardından heyet Cumhuriyet caddesi’nde bulunan Feqiyê Teyran Parkı önünde halkla buluştu. Binlerce kişi 'hak hukuk adalet', 'Abdullah Zeydan onurumuzdur' sloganları attı. DEM Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan burada bir konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmada Bakırhan, "Van halkının iradesine kimse müdahale edemez. Ankara'da yapılan hesaplar Van Kalesi'ne çarparak paramparca olur. Buradan bir kez daha belirtiyorum, haksız kararı sineye çekmeyeceğiz, itiraz edeceğiz. Buradan AKP-MHP iktidarına da sesleniyorum, halkın iradesine müdahale etmekten vazgeçin. Bu size kaybettirdi" ifadeleri dikkat çekti.

Bakırhan Şu ifadeleri kullandı: 

“Geçen Van mitinginden de söylemiştim. Van Kürtlerin, Kurdistan’ın kalbidir. Van, ortaya koymuş olduğu onurlu duruşla Kürtlerin özgürlük ve demokrasi taleplerinin baskı, zulüm ve kayyım düzeniyle ortadan kaldırılamayacağının cevabını Newroz’da, seçimde ve bugün de bu alanda vermiştir. Emin olun; nerede ne zaman Van’ın adını duyarsak onure oluyoruz. İki dönem irademize kayyım atayanlar şimdi yeniden bir kumpasla, siyasi ve yargı darbesiyle tekrar Van halkının iradesini gasp etmeye çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bütün baskılara, copa, dipçiğe ve biber gazına rağmen onurluca burada bir arada durduğunuz müddetçe ne onların siyasi darbeleri ne yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır. Sizlere söz veriyoruz 14’te 14 belediyelerimizi koruyacağız.

YSK’YE ÇAĞRI: ALET OLMAYIN’

Ankara’da o karanlık dehlizlerde yapılan hesaplar Van’da Newroz alanına, Van Kalesi’ne çarparak paramparça olmaya mahkumdur. Zannediyorlar ki bu haksızlığı da sineye çekeceğiz. Van halkının iradesini mazbatasını Van halkına teslim etmeleri için onlara çağrı yapıyoruz. YSK’ye seslenmek istiyorum; bu siyasi darbenin aleti olmayın. Sizler Abdullah Zeydan’a kendi elinizle onay verdiniz ‘aday olabilirsiniz’ dediniz. Şimdi kararınızın arkasında durun. Bu seçimde de Türkiye halklarından gerekli cevabı olan hükümetin lütfen baskısı altında kalmayın. Umuyor ve diliyorum ki bu halkın iradesini yok saymayacaksınız.   

AKP’Lİ ARVAS’A ÇAĞRI  

Bir çağrımız da AKP’li adayadır. Kürtsen, insansan inançlı isen bu toprakların insanı isen bu oyuna gelme. Mazbatayı kabul etme. Yarın Van halkının arasında, Van caddelerinde gezerken başını öne eğmek zorunda kalırsın. Bu halkın iradesini gasp edecek AKP-MHP iktidarının yanında durma. Kürt halkı onurludur. İyilik yapanı da doğru yapanı da kumpas oyunlarına alet olmayanları da unutmaz. Vicdanlı bir şekilde onurluca, başı dik bir şekilde kendi bölgende halkınla yaşamak istiyorsan Abdullah başkan ve Neslihan başkanın hakkı olan eş başkanlığa elini uzatma.

HESAPLARINIZ BURADA YOK OLDU

Sağlıkta Şiddet Sona Erene Kadar Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz Sağlıkta Şiddet Sona Erene Kadar Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz

Türkiye’nin dört bir yanında Van seçimi konuşuluyor. İlk kez Türkiye, Van hakkındaki bu haksız hukuksuz karar karşısında büyük bir ittifak yapmıştır. Van’ı sahiplenen, Van halkının iradesinin arkasında duran siyasi partilere, liderlerine, demokratik kitle örgütlerine, emek ve meslek örgütlerine buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. Emin olun Türkiye halkları emekçileri ezilenleri ilk defa güçlü bir şekilde Van halkı ile dayanışma içerisindesiniz. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Türkiye’nin dört bir tarafındaki emekçiler yoksullar sizinle birliktedir. Bir kez daha AKP iktidarına sesleniyorum; bu halkın iradesini gasp ettiğiniz müddetçe kaybetmeye mahkumsunuz. 31 Mart’ta kaybettiniz. Bu yanlış yoldan dönün bu yol, yol değildir. Bu bir yere çıkmaz. Yanlış hesaplarınız dün olduğu gibi bugün burada yok oldu.”

‘VAN HALKIYLA BİRLİKTE BU MÜCADELEYİ YÜRÜTECEĞİZ’

Bakırhan'ın ardından DEM Parti'nin diğer Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğlluarı da halka seslendi ve şöyle konuştu:

"İtirazımızın kabul edilene kadar DEM Parti, halkımızla birlikte mücadele etmeye devam edecek. Böylesi bir hukuk garabeti Türkiye tarihinde ilk kez görülüyor. Buradan YSK'ya sesleniyoruz. YSK'nın en önemli görevi yurttaşların seçme ve seçilme hakkını korumaktır.

“Bizler burada konuşurken sadece sizlere değil Türkiye’de yaşayan 85 milyon insana sesleniyoruz. Bugün Abdullah Zeydan kardeşimizin, başkanımızın adaylığını onaylayan YSK, seçimlere 48 saat kala Cuma günü saat 17.00’ye 5 kala adaylığıyla ilgili sorun bildiriyor ve bu sorun bizlere DEM Parti’ye iletilmeden önce AKP’ye, AKP’nin adayına iletiliyor. Seçimler gerçekleşirken onlar bize kumpas kuruyorlar. Ancak onların kumpasını siz boşa düşüreceksiniz. YSK’ye sesleniyoruz; İl Seçim Kurulu 2’ye 1 oy ile yani bir şerh ile bu kararı almış durumda. Bizler de bu sabah değerli avukatlarımız, parti yetkililerimiz bir çalışma yürüttü ve oldukça geniş bir itirazı YSK’ye ulaştırdık. Bu itiraz resmi olarak sonuçlanıncaya dek itirazımız kabul edilinceye dek DEM Parti halkımızla beraber en güçlü şekilde demokratik mücadeleyi ortaya koymaya, Abdullah başkana mazbatası verilene dek bu mücadeleyi sürdürmeye devam edecek.  Bizler MYK toplantımızı bugün burada Van’da yaptık. Bütün MYK grubumuz, PM’miz vekillerimizin önemli bir çoğunluğu bu karar olumlu bir şekilde niteleninceye dek Van’da olacağız, Van halkı ile beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz.”

Heyet ile birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde biriken kitlenin sık sık, Abdullah Zeydan Onurumuzdur”, “Bênamus Arvas” “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.