Seçim süresince büyük bir başarıya imza atılarak Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasına tepki yağmaya devam ediyor. Yaşananlar "seçmen iradesine darbe" olarak nitelendirildi.

AJANS65 TV - 31 Mart seçimlerinde Van’da büyük bir başarıya imza atılarak 14 belediyenin tamamını alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığını duyurdu. Parti, "Bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir" çağrısı yaptı. 

Zeydan’a ilişkin ilk sert tepkiyi Dem Parti Eş Genel Başakın Tuncer Bakırhan yaptı. Bakırhan yaptığı paylaşımda, "YSK’nin ve yasaların tüm denetimlerinden geçerek adaylığı bizatihi YSK tarafından ilan edilen belediye eş başkanımız Abdullah Zeydan şahsında Van halkına siyasi pusu kuruluyor. Seçime iki gün kala, mesai bitiminden beş dakika önce Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan hakkında hukuksuz şekilde memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırmıştır. Bunun adı hukuksuzluk ve demokratik hayatın ihlalidir. Bugün Van halkının iradesi korunmazsa yarın başka bir kentin iradesi hiçe sayılacaktır. Demokrasi, hukuk ve adalet için herkes Van halkının iradesini savunmalı, bu siyasi kumpas ve pusuya karşı halk iradesinin yanında olmalıdır" ifadelerini kullandı.

‘MİLLETİN İRADESİ SANDIKTA TECELLİ EDER’

Sert tepki gösteren bir diğer isim ise Dem Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatımoğulları oldu. Hatimoğulları da "Tüm siyasi partilerin de ifade ettiği üzere 'Milletin iradesi sandıkta tecelli eder.' Van’daki sandık sonuçları Van halkının tercihidir. Bu sonuçları hile, kumpas yoluyla değiştirmek halkın iradesine açık bir darbedir. Siyasi, bürokratik her aracı kendi hile ve usulsüzlüklerinin aracı kılan bu aklı reddediyoruz. Van halkına karşı geliştirilen bu kirli oyunları kesinlikle kabul etmiyoruz. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya çağırırken; Başta Van halkı ve demokratik kamuoyu olmak üzere herkesi bu açık haksızlık, irade hırsızlığı karşısında duyarlılığa davet ediyoruz" çağrısında bulundu.

Gelen diğer bazı tepkiler şöyle:

Sanatçı Ferhat Tunç: “Abdullah Zeydan diğer adaylar gibi tüm şartları yerine getirmiş ve Van Belediye Başkanlığına adaylığını koymuştur. Yüksek Seçim Kurlu sayın Zeydan’ın adaylığını kabul etmiş ve Abdullah  Zeydan büyük bir oy farkı ile Van halkının Belediye Başkanı olmuştur. Sayın Zeydan’ın şahsında Van halkı cezalandırılmak isteniyor. Seçme ve seçilme hakkına yönelik ağır bir suç işleniyor. Yeniden Kayyum uygulamasına Van halkı başta olmak üzere, sessiz kalınmamalıdır. Hepimizin geleceği için, üst düzeyde demokratik tepki ve birliktelik şart.”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: "Yine AK Partinin halk iradesine tahammülsüzlüğü, Belediye Başkanlığını kazanamamış adayına verme girişimi… Aynı örnekleri 2019 seçimlerinde Diyarbakır Bağlar ve diğer üç ilçede görmüştük. Bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlar. Yargı ve YSK bu hukuksuzluğa alet ve aracı olmamalıdır. Pamuk ipliğine toplumsal bakışımızı dinamitleyecek bu girişim kabul edilemez. Tüm gücümüz ile karşı duracağız.”

Dem Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar: “Seçim hırsızlığına son verilmeden, halkın iradesi tümüyle yerine gelmeden seçim bitmeyecek. Van'ın Başkanı AKP'nin iki misli üstünde kazanan Abdullah Zeydan'dır! Şırnak'ı Kars'ı Bitlis'i halka iade edeceksiniz. Kürt illeri haritada mosmor çizilecek, demokrasi baharı çiçek açacak.”

Batman Baro Başkanı Erkan Şenses: "Abdullah Zeydan’a seçime girme vizesi veren yargının seçimden 2 gün önce bu vizeyi iptal etmesi kabul edilemez. Siyasal iktidarı Van halkının iradesine saygı duymaya çağırıyoruz. Van halkıyla dayanışma içinde, bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacağız."

Van Gölü'nde Boğulma: İhbar Üzerine İki Kişinin Cansız Bedeni Bulundu, Üçüncü Kişi Aranıyor Van Gölü'nde Boğulma: İhbar Üzerine İki Kişinin Cansız Bedeni Bulundu, Üçüncü Kişi Aranıyor

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren: "Yargı aracı kılınarak seçme ve seçilme hakkına müdahale girişimini kabul etmiyoruz. Van halkının iradesine saygı gösterin. Abdullah Zeydan’ın bir yıl önce almış olduğu memnu hakların iadesi kararının seçimden bir gün önce hukuksuzca kaldırılmak planlı bir müdahaledir. Diyarbakır 5.Ağır Ceza Mah. seçimden önceki son iş gününde kesinleşmiş bir kararı savcılığın başvurusuyla aynı gün içinde Yargıtay denetimine tabi tutmadan kaldırması tam bir hukuksuzluk halidir. Bu durum yargı eliyle seçmen iradesine yapılan bir müdahaledir."

Zülküf Uçar Van Milletvekili: “Abdullah Zeydan’ın eşbaşkanlığı önünde hiçbir hukuki engel söz konusu değildir. Bütün süreçler tamamlanmış, hakkında memnu hakların iadesi kararı verilmiş ve seçilme şartlarının önündeki engeller tümüyle ortadan kaldırılmıştır. Hukuki dayanaktan yoksun bu girişimler, Van halkının kesin ve tarihi zaferini cezalandırma amacından ibarettir. İktidarı bir kez daha hukuka ve ahlaka davet ediyoruz. Halkımızın iradesini korumak temel sorumluluğumuzdur ve bunun için mücadele edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın!”

Van Baro Başkanı Sinan Özaraz: “Yargı eli ile yurttaşın seçme ve seçilme hakı ihlal edilerek Kürt Halkının iradesine hukuksuzca müdahale edilmesi kabul edilemez. Bu hukuksuz tutumdan derhal vazgeçilerek Hukuk ve Demokrasi’ye dönüş çağrısında bulunuyorum.”

Siyasetçi Ahmet Faruk Ünsal: "Seçime 2 gün kala, mesai bitiminden 5 dakika önce Adalet Bakanlığı, Wan Büyükşehir Bld Eş Bşk Abdullah Zeydan’ın memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırdı. Yine nüksetti kayyım alışkanlığı...Yahu siz ne laftan anlamazsınız, ne hukuk tanımazsınız. Yetmedi mi halkın verdiği ders."

İHD Genel Merkezi: "Kayyum Siyaseti Son Bulmalıdır! Uzun yıllar hukuksuz bir şekilde cezaevinde kalan Abdullah Zeydan tüm şartları yerine getirerek Van Belediye Başkanlığına adaylığını koydu.Yüksek Seçim Kurlu Zeydan’ın adaylığını kabul etti ve Abdullah Zeydan 31 Mart seçimlerinde büyük bir oy farkı ile Van Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığına başvuru yaparken memnu haklarının iadesi konusunda iade kararı veren mahkeme maalesef ki seçimlerin ardından kendi kararlarını geri aldı ve memnu haklarının iadesi kararını ortadan kaldırdı. Bu, yargının araç olarak kullanılarak Abdullah Zeydan’a halkın iradesine ve Van Belediyesi’ne yeni bir kayyum atama şeklidir. Bu konuda öncelikle ana muhalefet partisini ve tüm demokratik kamuoyunu tepki göstermeye davet ediyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak bu yargı darbesini asla kabul etmiyoruz."

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP): "Seçimlerde tarihi bir hezimet yaşayan AKP-MHP faşist ittifakı Kürt halkının iradesine gasp etmeye hazırlanıyor. DEM Parti'nin seçilmiş Van adayı Abdullah Zeydan’ın iade edilen memnu hakları, Adalet Bakanlığı tarafından iki gün önce geri alınmış. İktidar, bakanlık eli ile Van Belediyesi'nin AKP'ye geçmesi için çabalıyor. Seçimlerde kayyumlara gereken dersi veren Van halkının yanındayız."

Gazeteci İsmail Saymaz: "O ki, engel vardı… YSK neden Zeydan’ın adaylığına izin verdi? Bu Van’a dolaylı kayyım atamaktır."