Urfa’da Dem Parti Birecik ilçe başkanlığına peş peşe silahlı saldırıların düzenlenmesi Van’da protesto edildi. Yapılan açıklarada, “Çetelere karşı demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Birecik’te kazanan DEM Parti ve halk iradesidir” ifadeleri kullandı.

AJANS65 TV - 31 Mart Yerel Seçimlerinde Urfa’nın Birecik ilçesinde Birecik Belediye Eşbaşkanı seçildikten kısa bir süre sonra DEM Parti'den istifa eden Mehmet Begit'e yönelik tepkiler artmıştı. Tepkiler sonrasında Dem Parti Birecik ilçe binasına yönelik peş peşe silahlı saldırılar düzenlenmişti. Seçildikten sonda Dem Parti’den istifa eden Bagit’e ve Demn Parti Birecik ilçe binasına yapıyan saldırılar Van’da protesto edildi.

DEM Parti Van İl binası önünde düzenlenen protestoya DBP Van İl Örgütü yöneticileri, kurum temsilcileri ile partililer katıldı.

‘BİR KALEMŞÖR KAYYIM GASPI İÇİN İKTİDARI TEŞVİK ETTİ’

Düzenlenen protesto gösterisinde bir açıklama yapan DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, partilerine dönük saldırıların seçimlerden sonra da devam ettiğini kaydetti. Dilekçi, "Daha dün yandaş bir kalemşör kayyım gaspı için iktidarı teşvik etmiştir” açıklaması yapıldı.

Dilekçi, bu kalemşörlerin Van’da da olduğunu ve nereden beslendiklerini iyi bildiklerini söyleyerek, “Kimse eski, yanlış ve haksız alışkanlıklarını tekrar etmesin. Van’da mazbata gaspına gösterilen görkemli demokratik tepki yeni kayyım girişimlerine gösterilecek tepkinin yanında gölgede kalacaktır. Herkesi adalete, hukuka ve demokrasiye saygı göstermeye, halkımızın iradesini tanımaya davet ediyoruz" çağrısını yaptı.

‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir? ‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir?

'BEGİT BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN  İSTİFA ETMELİ'

Dilekçi açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Dem Parti’den seçildikten sonra partimizden istifa eden Begit belediye başkanlığından da istifa etmeli. Partimizin eşbaşkanlık ve demokratik yerel yönetim ilkelerini uygulamayı, seçildikten sonra reddeden bir şahış Birecik halkının yüzde 56 iradesini temsil etmemektedir. Halkımızın şahıslardan önce ilkelerimize ve partisine oy verdiğini çok iyi biliyoruz. Birecik’te de böyle olmuştur. Ancak kişisel hırs ve rant hevesiyle çizgiden sapan şahıslar, zaten partimizden kopmak zorundadır. Ahlaki ve politik bir duruş gereği istifa etmesi gereken şahıs, mesnetsiz iddialarla konuyu saptırmıştır.

'BİRECİK’TE KAZANAN DEM PARTİ VE HALK İRADESİDİR'

Yerel seçimlerin sonuçlandığı günden bu yana Birecik ilçemizde aile ve aşiret ilişkileri ile partimize karşı provokasyon yapan kişi ve grupların, partimizin demokratik siyaset kültürü ve mücadelesi ile hiçbir bağı olmadığı yeniden görülmüştür. İhanet ve gaspa karşı ortaya koyulan demokratik direnişi ve mücadeleyi hazmedemeyen çeteler, bu halkın emeğine ve mücadelesine kurşun sıkmaktadır. Bizler Birecik başta olmak üzere kazandığımız tüm belediyelere kayyım ataması dedikodusunu yayanlara ve Birecik’te partimize ve mücadelemize ihanet eden tüm çetelere karşı her yerde demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu saldırıları halkımızın mücadelesi ile geri püskürteceğiz. Birecik’te kazanan DEM Parti ve halk iradesidir.

'ASIL FAİLİN KİM OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Birecik’te önceki geceki saldırı yeni bir boyut kazanmış ve ilçe binamıza silahlı saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu gece saldırganlar saldırılarına devam etmiştir. Halk politik bir ahlaksızlık içinde olan şahsı istifaya davet ederken akrabalarının sosyal medya üzerinden silahlı görüntüler paylaştığı iddia edilmiştir. Demokratik siyasete saldırırsanız halkımız yanıt verecektir. Tetikçilerin bile yakalanıp yargılanmadığı bu süreçler bizleri demokratik siyasetten alıkoymamıştır. Bizler de DEM Parti olarak Van’dan bu saldırıyı kınıyor, asıl failin kimler olduğunu biliyoruz. “(HABER MERKEZİ)