Yüksek Seçim Kurulu'nun mazbata iadesi kararı sonrasında Van'da kutlama yapmak üzere toplanan vatandaşlar, bir araya gelerek sokakları temizlemeye başladılar. Ellerindeki küreklerle, birlik ve dayanışma ruhu içinde hareket eden yurttaşlar, "Belediye bizimdir. Biz yıktık, biz toplarız" diyerek, kendi yaşam alanlarını koruma ve onarma sorumluluğunu üstlendiler. 

Bu olay, Van'daki yurttaşların, yaşanan çatışmaların ardından kenti nasıl sahiplendiklerini ve toplumsal sorumluluk duygusuyla harekete geçtiklerini gösteriyor. Topluluk olarak alınan bu inisiyatifle, şehrin sokakları temizlenirken, aynı zamanda toplumsal yaraların sarılması ve birlikte daha güçlü bir geleceğe yürünmesi mesajı veriliyor.

"Belediye bizimdir" söylemi, yerel yönetimlere olan bağlılığı ve vatandaşların kendi şehirlerindeki sorunları çözmek için gösterdikleri kolektif çabayı vurguluyor. Kendi alanlarını temizleyerek, Van halkı, toplumsal sorunların üstesinden gelmede birlikte hareket etmenin önemini ve gücünü bir kez daha kanıtlamış oluyor. Bu durum, yerel toplulukların karşılaştıkları zorluklar karşısında nasıl dayanışma içinde olabileceklerinin somut bir örneğini teşkil ediyor.

CHP'den Önemli Açıklama: Etki Ajanlığı Düzenlemesi ve 6284 Sayılı Yasa Gündemde CHP'den Önemli Açıklama: Etki Ajanlığı Düzenlemesi ve 6284 Sayılı Yasa Gündemde

I M G 8170

Mevcut hükümetin talimatıyla Van'da önemli bir çoğunlukla oy alan Abdullah Zeydan'a mazbatanın verilmemesi kararı verilmişti. Yaşanan bu durum Van halkının tepkisine yol açmış ve Van'da iki günlük sokak çatışmalarına yol açmıştı. Yaşanan direniş sonrası yetkililer Zeydan'a mazbatanın geri verilmesi kararı verdikten sonra Van'da hayat normale döndü. 
I M G 8211
Editör: İdris YILMAZ