Van’da dün başlayan sokak gösterileri bu gün de başladı. Aşırı derecede gergin olan kentte bir çok nokta polisler tarafından tutulmuş vaziyette. Van esnafı ise kepenk kapatarak yaşananları protesto etti. Kentin ana ve ara sokakları ise son derece kalabalık. Kimi noktalarda ise gösteriler başlamış vaziyette.

AJANS65 TV - Van’da yapılan yerel seçimlerde büyük bir oy alarak Van Büyükşehir Belediye Başkanı olmaya hak kazanan Dem Partili Abdullah Zeydan’a, memnu haklarının geri alınması sonucunda mazbatanın AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmesi nedeniyle başlayan sokak gösterileri devam ediyor.

Dün öğleden sonra başlayan ve gece yarısına kadar devam eden sokak gösterilerinde halktaki tepki ve öfke dikkat çekti. Kadınlar ise evlerinin balkon ve pencerelerinden tencere-tava çalarak yaşananları protesto etti.

GÖSTERİCİLERDEN TEK ORTAK SLOGAN ATTI

Gerek sokakta bulunanlar, gerekse tencere tava çalarak olayı protesto edenlerin bir tek ortak slogan vardı: “Abdullah Zeydan onurumuzdur.”

Sabahın erken saatlerinde insanlar kent merkezinde birikmeye başladılar. Van esnafı ise kepenk açmadı. Ana caddelerde tek tük dükkanlar açıkken, ara sokaklarda ve Cumhuriyet Caddesinin alt ve üsk sokaklarında neredeyse tek bir dükkan açılmadı. Tüm ikili sohbetlerde temel konu, Abdullah Zeydan’a mazbatanın verilmemesinin büyük haksızlık olduğu konusuydu.

Hamas’ın Merkezi Katar’dan Türkiye’ye mi Taşınacak? Hamas’ın Merkezi Katar’dan Türkiye’ye mi Taşınacak?

CUMHURİYET CADDESİNDE OLAYLAR YENİDEN BAŞLADI

Göstericilerin kentin en işlek caddelerinden birisi olan Cumhuriyet Caddesinde birikmesi sonucunda polis müdahalede bulundu. Kitlenin karşılık vermesi sonucunda gaz bombaları ve tazyikli su ile plastik mermiler kullanılmaya başlandı. Olaylar devam ediyor.