Dem Partili Abdullan Zeydan’nın yerine mazbatayı alan AKP’li Abdulahat Arvasa ‘Mazbatayı alma’ baskısı büyüyor. Önceki dönem AKH Hakkir Mulletvekili Abdulmutalip Özbek, “Milletin desteği olmadan yönetime gelmek vicdanı yaralar” derken, en sert tepki ise Arvasi ailesinden olan Sacit Arvasi’den geldi. Arvasi, “Senden utanıyorum. Millet iradesine sahip çıkmak mecburiyetinde. Bu kanın her damlası senin elindedir” şeklinde çok sert açıklamalarda bulundu.

AJANS65 TV - Yapılan yerel seçimlerde Van’da büyük bir farkla belediye başkanı seçilmesine rağmen memnu haklarının geri alınması sonrasında Büyükşehir Belediye başkanlığı mazbatasının AKP’li Abdulahat Anvas’a verilmesine yönelik tepkiler sürerken, AKP’li Arvas’a, “Mazbatayı Alma” baskısı artarak devam ediyor.

AKP’Lİ ÖZBEK: MİLLETİN DESTEĞİ OLMADAN YÖNETİME GELMEK VİCDANI YARALAR

Arvas’a Mazbatayı alma baskısı yapanlardan bir tanesi AKP’nin önceki dönem Hakkari milletvekili Abdulmutalip Özbek oldu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özbek, “Kardeşim @ArvasAbdulahat

 Milletin desteği olmadan yönetime gelmek vicdanı yaralar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim gecesi konuşmasını hatırlamanı isterim: ‘milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyecek, milletin takdirini sorgulamaktan uzak duracağız’ Ak Parti olarak tüm çabalarımıza rağmen Vanlı vatandaşlarımız tercihini Abdullah Zeydandan yana kullanmıştır Bize düşen milletimizin seçimine saygı göstermek ve önümüzdeki seçimler için çalışmaktır

Adını aileni tüm Vanlıları düşünerek bu karardan bir an önce vazgeçmeni dilerim” ifadelerini kulland.

DONAT: ALLAH’TAN KORKUYORSANIZ KUL HAKKINI İŞGALE ETMEYİN

Van Dernekler Federasyonu eski başkanı Fevzi Donat da Arvas’a “Matbatayı alma” diyen isimler arasında yer aldı. Donat da sosyal medya hesabında Arvasa şu çağrı da bulundu:

“@ArvasAbdulahat , bir hemşehriniz olarak size sesleniyorum.

Son dakika: Van Gölü'ne giren 2 kişi boğuldu Son dakika: Van Gölü'ne giren 2 kişi boğuldu

Bu bir kul hakkıdır, müslümansanız ve Allah’tan korkuyorsanız,biraz vicdanınız var ise bu kul hakkına, bu irede gaspına bu işgale alet olmayınız.

Dün olduğu gibi bugün ve yarında aziz halkımızın içinde rahat dolaşabilmeniz ve kendi evlatlarınızın babalarından utanmaması için, yüzbinlerce insanımızın iradesini gasp ederek kul hakkına girmemeniz için mazbatayı kabul etmeyin ve bu rezilliğe ortak olmayın.

#VandaDarbeVar”

ORHAN: RAHATSIZLIK DUYAN YÜZLERCE AK PARTİLİ BİLİYORUM

Arvasa çağrıda bulunan bir diğer isim de AKP’li Affan Orhan oldu. Orhan da soslam medya hesabından çağrıda bulunarak şu paylaşımı yaptı:

“Bu yazdıklarım Sadece benim şahsi fikrimdir

Van’da kazanan adaya mazbata verilmeyip 2.sıradaki adaya mazbata verilmesini yanlış buluyorum. Bu yanlış kısa vadede belki bazı insaları mutlu eder ama uzun vadede memleketimiz için sakıncalıdır. YSK en baştan müsaade etmemeliydi. Evet teröre elbette müsaade edilmemeli,Mücadele edilmeli ama bu mücadelenin Yöntemi demokrasi ile kavga etmek olmamalı.Ak Partiye oy vermiş biri olarak söylüyorum,bu durumdan rahatsız olan tanıdığım yüzlerce Ak Partili var.

Hukuk adil işlemeli.”

SACİT ARVASİ: SENDEN UTANIYORUM

En sert tepki ise Arvas’ın ailesinden geldi. Sacit Arvas paylaştığı videoda Abdulahat Arvas’a zehir zemberek sözlerle yüklenerek, "Biz 700 yıldan fazladır Kürtlerle birlikte yaşıyoruz. Kürlerin bize saygı gösterdiği kadar kimse saygı göstermedi. Kimse bu kadar fedakarlık yapmadı" ifadelerini kullandı.

Ardından Abdulanat Arvas’a seslenen Arvasi şu ifadeleri kullandı:

"Bizzat senin avukatın başvuruyor. Sen utanmıyor musun? Kürtlerin yüzüne nasıl bakacaksın? Gerçi onuru olan, arı olan utanılacak bir şey yaptığında insanların yüzüne bakmaz. Ama bu AKP münafıklığı sende bunların hepsini kaldırdı. Kürtlerin bir böcek ve sinek muamelesi görmüş olduğu yerde sen bunlara alet oluyorsun. Sen de şunu söyleyecek bir yürek yok muydu; 'Ben kayyım olmayacağım. Ben, benim önüme konulmuş olan yalı yalamayacağım.' Bu kadar mı açsınız? Kürtlerin buna itiraz edeceğini biliyordun. İtiraz ettiği zaman bu adam asker yığacak. Sen Kürtlerin kanının dökülmesi üzerine nasıl sessiz kalırsın. Kürtler buna sessiz kalsalar, Kürtlerin bütün yerlerine kayyım atayacaklar. Bu kadar aşağılık kumpasın içerisinde nasıl yer aldın. Senden utanıyorum. Millet iradesin sahip çıkmak mecburiyetinde. Bu kanın her damlası senin elindedir. Bu alçaklığa alet olmayacaktın. Kürtlerin arasında nasıl dolaşacaksın? Ama sen dolaşırsın. Sende onur yok. Sen de vicdan yok. Varsa yoksa para ve makam. Yazıklar olsun sana."