‘Kaçma şüphesi’ gerekçe gösterilerek tutuklanan HDP önceki dönem milletvekili Hüda Kaya’nın durumunu meclis gündemine taşıyan Dem Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı, “Hakkında kaçaklık kararı olan biri savcılığa defalarca, ‘ben buradayım, ifade vermek istiyorum’ demesine rağmen kaçaklık kararı neden kaldırılmadı?” sorusunu soran Varlı, “Hüda Kaya iddia edildiği gibi siyasi rehine midir?” dedi.

AJANS65 TV - HDP önceki dönem milletvekili Hüda Kaya’nın halen tutuklu olmasını meclis gündemine taşıyan Dem Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yazılı olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Varlı verdiği soru önergesinde, “ 27. Dönem İstanbul milletvekili Hüda Kaya 1 Kasım 2023’ten beri tutuklu bulunmaktadır. Hüda Kaya’nın Avukatı: ‘Kaya’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na defalarca kez ifade vermek için hazır olduğunu belirtmesine  rağmen ‘kaçma şüphesi’ gerekçe gösterilerek tutuklandığını, İkametinde olan ve telefonları açık olan biri hakkında kaçak kararı hangi nedenle ve nasıl verilebildiğini, hakkında kaçaklık kararı olan biri savcılığa defalarca ben buradayım, ifade vermek istiyorum demesine rağmen kararın neden kaldırılmadığını ve Hüda Kaya’nın ifadesinin neden alınmadığına ilişkin bir açıklamanın olmadığını belirtmiştir.  Ayrıca Kaya’nın tutukluluğuna yapılan tüm itirazların reddedildiği gibi altı aydır somut bir delil, dosya, iddianame, duruşma günü ortaya konulabilmiş değildir. Bu haksız, hukuksuz, keyfi ve siyasi rehin uygulamalarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz’ diyerek açıklama yapmıştır” ifadelerini kullanan Varlı, Bakan Tunç’un yazılı olarak yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

1.     Avukatının aktardığı bilgilere göre kaçma şüphesi olmamasına rağmen Hüda Kaya neden ifadesi alınmadan tutuklanmıştır? Tutuklanmasının gerekçesi nedir?

2.     Hüda Kaya iddia edildiği gibi siyasi rehine olarak mı tutuklu bulunmaktadır?

3.     Kaya’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na defalarca kez ifade vermek için hazır olduğunu belirtmesine rağmen “kaçma şüphesi” gerekçe gösterilerek tutuklanmasının gerekçesi nedir?

4.     Kaçma şüphesine ilişkin bakanlığınızın elde ettiği bulgular nelerdir? Kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?

15 Yaş Altında 130 Çocuk Doğum Yaptı 15 Yaş Altında 130 Çocuk Doğum Yaptı

5.     Hüda Kaya’nın tutkulu bulunmasının gerekçesi hak, hukuk ve adalet savunuculuğu yapması mıdır?

6.      İkametinde olan ve telefonları açık olan biri hakkında kaçaklık kararı hangi nedenle ve nasıl verilmiştir? Bunun gerekçeleri nelerdir?

7.      Hakkında kaçaklık kararı olan biri savcılığa defalarca ben buradayım, ifade vermek istiyorum demesine rağmen ifadesi neden alınmamıştır? İfadesi alınmadığı gibi kaçaklık kararı neden kaldırılmamıştır?

8.     İddia edildiği gibi kararın kaldırılmaması ve yurtdışına gideceği tarih önceden belli olan Hüda Kaya’ya komplo mu kuruldu? Bu iddiaya ilişkin bakanlığınızın bir açıklaması olacak mı

(HABER MERKEZİ)