Van’da seçim bürosu açılışına katılarak bir konuşma yapan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, "Yanlış yolda olanlara kardeşlik elini, Kürtlük elini uzatıyoruz. Birlik ve ittifak elini uzatıyoruz. Yeriniz burası, eviniz burası" şeklinde konuştu.

AJANS65 TV – Van’da seçimin iddialı partisi DEM Parti merkezi seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. Sanat Sokağın’da gerçekleştirilen büro açılışına DBP Eş Genel Başkanı ve Batman Milletvekili Keskin Bayındır, Dem Parti Van Milletvekili Mahmut Dindar, Dem Parti il ve ilçe yöneticileri, Dem Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan katıldı. Alanın tamamen  dolduğu büro açılışında çalınan müzik eşliğinde halaylar çekildi.

Büro açılışı kapsamında ilk konuşmayı Dem Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal yaptı. Şedal, "Kadın arkadaşlarımıza söz veriyoruz; siyaset alanını kadın alanına çevireceğiz. Kadınların siyasette, sivil toplumda yer almasını istemiyorlar. Biz 31 Mart’ta kentimizi kadın, gençlik kenti yapacağız. Kentimizin büyük problemleri var. Biz tüm bu sorunları çözeceğiz. Kentimizi birlikte yöneteceğiz” şeklinde konuştu.

'KAYYIMLARI GÖNDERECEĞİZ'

Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal’dan sonra konuşan Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan ise, konuşmalara kayyımlara yönelik eleştirilerle başladı. Zeydan, "31 Mart’tan sonra kayyımları göndereceğiz. Sizin desteğinizle belediyelerimizi yeniden halkın belediyesi yapacağız. Bu kente kayyım atanmasaydı, bu kentte bu kadar sorun yaşanmazdı. Eğer Sayın Bekir Kaya tutuklanmasaydı, Sayın Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı görevinden alınmasaydı bu kadar sorun olmayacaktı. AKP’liler ve kayyımlar bu kent için iyi tek bir şey yapmadılar. Yaptıkları tek şey çevrelerini zengin etmek oldu. Bu kentin gençlerini yoksulluğa mahkum ettiler. Biz bu göçertilmeyi asla kabul etmeyeceğiz. Biz tüm sorunlarımızı birlikte çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

'KAYYIMLAR YOLUŞLA İRADEMİZİ GASP EDİYORLAR’

Sonrasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin bayındır ise 2 Mart 1994'te Demokrasi Partisi (DEP) milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının yıldönümü olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasına, "2 Mart 1994 yılında, bugün Orhan Doğan, Ahmet Türk ve diğer milletvekillerimiz tutuklandı. Partimiz DEP kapatıldı. 30 yıl geçti. AKP geldiğinde ‘Darbecileri gerileteceğim’ dedi ama bugün baktığımızda en büyük darbeci AKP, Erdoğan ve Bahçeli’dir. Yıllardır bu hükümet, bu iktidar iradenizi, irademizi kıramıyor. Hile ve hurdalarla, ahlaksızlıkla hareket ediyor ve kayyımlar yoluyla irademizi gasp ediyor. Biz bu ahlaksızlığı, onursuzluğu kabul etmiyoruz. Sizi Ankara’ya göndereceğiz. Nerden geldiyseniz sizi oraya göndereceğiz. 'Sizin iradenizi kabul etmiyoruz' diyorlar, kayyım atıyorlar. ‘Kürtçe yoktur, dilinizi kabul etmiyoruz’ diyorlar. Mecliste iki kelime Kürtçe konuştuklarında mikrofonlarını kapatıyorlar. Halkın mikrofonu ile sesleniyorum: Biz Kürdüz, biz Kürdistanlıyız" şeklinde konuştu.

Van Gölü derinliklerinde 7.5 milyar dolarlık hazine! Van Gölü derinliklerinde 7.5 milyar dolarlık hazine!

‘VAN’DAN ÇAĞRI YAPIYORUZ…’

Bayındır konuşmasına, DEM Parti seçmeni dışındaki Kürtlere çağrıda bulundu. Bayındır, "Halkımıza düşmanlık yapıyorlar, Dilimize, Kürt halkının genç ve kadınlarına düşmanlık yapıyorlar. Ahlak ve vicdan sahibi hiçbir bir insan onların siyasetinde yer almaz. Bunun için Van’dan çağrı yapıyoruz: Yanlış yolda olanlara kardeşlik elini, Kürtlük elini uzatıyoruz. Birlik ve ittifak elini uzatıyoruz. Yanlış yerde duracak gün değil. Yeriniz burası, eviniz burası. Onur duyulacak yer burası. Buyurun, buraya gelin. Onlar hırsızlık yapıyor, kayyım yoluyla çalıyorlar ama biz paylaşacağız. Onlar rüşvet yiyor. Biz her şeyimizi sizlerle açık bir şekilde paylaşacağız. Biz demokratik, insani ve vicdani bir siyasetiz. Herkes için, Van halkı için hizmet yapacağız, çalışacağız. Bu kısa sürede ev ev, köy köy, elimizden ne geliyorsa çalışalım. Sadece iki eşbaşkanın başarısı değil, Kürtlerin başarısı olacaktır Bu bizim Van halkına sözümüz olsun" dedi. (HABER MERKEZİ)