MA'da yer alan habere göre, Hakkari Belediye meclis üyeleri, gündem maddelerini belirlemek ve toplantı kararı almak için gittikleri hizmet binasında yetkili muhatap bulamadı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi'ne, İçişleri Bakanlığı kararıyla 3 Haziran'da kayyım atanmıştı. Görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış ise, 10 yıldır devam eden bir davada 19 yıl 6 ay hapis cezası alarak tutuklandı. DEM Parti'den belediye meclis üyeliğine seçilen isimler ise 7 Haziran’da kayyım yönetimini reddederek belediye eşbaşkan vekilini seçti. Belediye meclisi, Viyan Tekçe’yi belediye eşbaşkan vekili olarak belirledi.

Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek

Belediye Meclis Üyeleri Muhatap Bulamadı:
Eşbaşkan vekili Viyan Tekçe ve beraberinde 12 belediye meclis üyesi, Temmuz ayı meclis toplantılarının gündemini oluşturmak üzere belediye binasına gittiklerinde yetkili amirliklerin izinde olduğu gerekçesiyle muhatap bulamadı. Belediye Meclis üyesi Şaban Alkan, 9 günlük bayram tatilinin ardından görevlerini yapmak üzere belediye hizmet binasına geldiklerinde, kayyım dışında muhatap bulamadıklarını söyledi. "Belediye hizmet binasını gasp eden kayyım dışında bir muhatap bulamadık. Tüm seçilmişler olarak belediye binasına girdiğimizde bir ciddiyetsizlik ve hizmetsizlikle karşı karşıya kaldık," dedi.

Her Ayın 1’inde Belediye’de Olacağız:
Alkan, belediyelerin karar mekanizmasının en üst kısmında belediye meclis üyelerinin olduğunu hatırlatarak, halkın kendilerine verdiği bir mazbata ve irade olduğunu belirtti. Kayyımın irade gaspını tanımadıklarını vurgulayan Alkan, her ayın ilk haftası halkın hizmetine dair gündem maddeleri belirleyerek toplantılarını düzenleyeceklerini söyledi. "Halktan aldığımız irade gücüyle hizmet sürdüreceğiz. Her ayın başında halkın iradesini temsil ederek belediyede olacağız. Bu karardan da geri adım atmayacağız," ifadelerini kullandı.

Meclis Üyelerinin Tutumu:
Meclis üyeleri açıklamalarının ardından, belediye binasında yaşadıkları durumu kayda geçirerek tutanak tuttu.

Editör: İdris YILMAZ