Tuşba ilçesine bağlı kırsal mahallelerde seçim çalışması yürüten Dem Parti, halkın sorunlarını dinledi. Kazanmaları durumunda Tohum Bankası kurarak tarımı teşvik edeceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, “Kuracağımız ekipman parkı ile de desteğimizi devam ettireceğiz” dedi. Kırsal mahalle sakinleri ise belediyecilik hizmeti alamamaktan şikayet ederek, “Bu güne kadar sadece Bekir Kaya döneminde hizmet aldık. Yollarımız onun döneminde yapıldı” söylemleri dikkat çekti.

Tuşba Kirsal Mahalleler (5)ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Van’da seçim çalışmaları kapsamında Tuşba ilçesine bağlı Atmaca, Hıdır, Ocaklı, Yemlice, Akçaören Köylerini ziyaret eden Dem Parti heyeti, mahalle sakinleri ile biraraya gelerek bir yandan kırsal mahallelerin karşı karşıya bulundukları sorunları dile getirdiler, diğer yandan da seçilmeleri durumunda hayata geçirmeyi planladıkları belediyecilik hizmetlerini sıraladılar ve projelerini anlattılar.

Kırsal mahallelere düzenlenen seçim ziyaretine DBP Van İl Eşbaşkanı Harun Okay, Dem Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar, Dem Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, Dem Parti Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adayı Ümit Avcı ve Dem Parti ilçe başkan ve yöneticileri katıldı.

‘BU BİR İKNA TOPLANTISI DEĞİL, GÖRÜŞ VE ÖNERİ ALMA TOPLANTISIDIR’

Tuşba (3)Partililerin yaptığı kısa konuşmaların ardından konuşan Dem Parti Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, bunun seçimler kapsamında bir ikna toplantısı olmadığını, görüş ve öneri alma toplantısı olduğunu, özellikle de gençlerden ve kadınlardan görüş ve öneri almak istediklerini söyleyerek, “Çünkü en çok canı yananlar, kadınlar ve gençlerdir” dedi.

Ülkede ciddi sorunların bulunduğunu söyleyen Şedal, “Daha demokratik ve özgürlükçü yöntemler ile sorunlar çözülebilir. Ancak kendi kültürü ve kimliği ile yaşamak isteyenler yok sayılıyor.Kayım atamalarının temel sebeplerinden birisi de budur. Kayyım atamaları sadece beledeyilere yönelik bir yönelim değil, belediyeleri ele geçirme aracı değil. Kayyım atamaları kültürel bir saldırıdır. Dikkat edilirse, kayyım atamaları sonrasında kültür dernekleri kapatıldı. Kadın dernekleri kapatıldı. Gençlik dernekleri kapatıldı” dedi.

‘TÜM KARARLARI HALK MECLİSLERİMİZ İLE VERECEĞİZ’

Tuşba Kirsal Mahalleler (6)Mahallelere ilişkin alacakları kararların tamamını mahallelerde kuracakları halk meclisleri ile vereceklerini söyleyen Şedal, “Köyünüze ilişkin kararı siz kendiniz vereceksiniz. Bu gün bakıldığında en büyük sorunu gençler yaşıyor. Buralarda iş imkanı bulamadıklarından dolayı batıya, çalışmak için giden gençler canlarını yitiriyor. Hemen her gün bir gencimizin cenazesi geliyor. Şunu hemen belirtelim, bölgedeki işsizlik ve ekonomik sorunlar bir politika sonucunda gelişiyor. Biz bunun bilincindeyiz ve belediyeyi kazandığımız zaman, köylerinizde eskiden olduğu gibi tarım ve hayvancılık yapabilmeniz için kimi projeleri hayata geçireceğiz. Su kanallarının onırımı, su kanalı olmayan yerlere su kanalı yapılması, sulama göletleri oluşturulması bu çalışmalarımızdan sadece bir kaçı olacaktır” dedi.

‘TOHUM BANKASI KURACAĞIZ, EKİPMAN PARKINİ HİZMETE SOKACAĞIZ’

Eskiden bu topraklarda kullanılan tohumların son derece kaliteli ve verim düzeyinin yüksek olduğunu belirten Şedal, “Yabancı tohumlar, daha doğrusu kimyasal içerikli tohumları buralara vermeye başladılar. Bu tohumlar ile toprağın verimini azalttılar. Bunun önüne geçecek, kuracağımız Organik Tohum Bankası ile arazilerini ekip biçmek isteyen çiftçilerimize gerekli tohum desteğini vereceğiz. Aynı şekilde tarımda en büyük gider kalemleri, ekipman kalemleridir. Kazanmamız durumunda kuracağımız ekipman parkı ile çiftçilerimize ücretsiz ekipman hizmeti vereceğiz. Yapacaklarımız bununla da sınırlı değil, çiftzilerimiz ile ortak projeler yapacak ve bu projeleri büyük bir özveri ile hayata geçireceğiz. Tarımsal sulama ile ilgili olarak da ortak çalışmalar yürüteceğiz” değerlendirmesini yaptı.

‘KURACAĞIMIZ HUKUK KOMİSYONLARI İLE ÇALINAN HER KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ’

2011 depremine atıfta bulunarak, “Yaşadığımız deprek felaketinde en büyük zararı sizler yaşadınız. Halen de depreme yönelik ciddi adımlar atılmış değil. Buralar deprem bölgesi ve biz bu gerçekliğe göre hareket etmek zorundayız. Bizim dönemimizde deprem toplanma alanları oluşturacağız. Aynı şekilde acil ihtiyaçları karşılayabilecek alanlar inşa edeceğiz. Seyyar WC’ler olacak. Her mahalleye ilişkin acil eylem planımız olacak. Şunun altını bir kez daha çizelim; Ankara’dan atananlar bu halkın sorunlarını çözemez. Bu anlamda kayyımların halka dönük olumlu hiçbir çalışmaları yoktur. Kayyımlar belediyeleri halka hizmet etmekten çıkarttılar. Kayyımın atandığı belediyelerde çok büyük yolsuzluklar yapıliyor. Şunun sözünü veriyoruz; seçildiğimizde kuracağımız hukuk komisyonları ile yapılan tüm yolsuzlukları açığa çıkartacak ve bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca çalınan paraların geri alınabilmesi için hukuksal olarak yapılması gereken ne varsa tamamını yapacağız” dedi.

UÇAR: EŞBAŞKAN ADAYLARIMIZIN TUTUKLANDIĞI YALANINI YAYIYORLAR

Tuşba Kirsal Mahalleler (1)Şedal’den sonra konuşan Dem Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar ise AKP’lilerin kendi eşbaşkan adayları hakkında yaydıkları asparagas haberlere göndermede bulunarak, “Hepinizin de gördüğü gibi, ben buradayım, Büyükşehire Belediye eşbaşkan adayımız burada, Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adaylarımız da burada. Bunu şunun için söylüyorum; bunlar hakkımızda bir yalan dolaştırıyorlar. Güya eşbaşkan adaylarımnız gözaltına alınmış ve tutuklanarak cezaevine konulmuş. Bunlar bu kadar yalancı ve ahlaksız söylemlerde bulunuyorlar. Arkadaşlarımız bir bildiri dolayısıyla haksız hukuksuz bir yekilde bir iki saat tutuldular ve ardından da bırakıldılar. Bu konuda herhangi bir sorun yok. Ama bunlar gittikleri her yerde, arkadaşlarımızın cezaevinde olduğunu söylüyorlar. Bu tamamen yalandır” dedi.

‘AKP, MHP’DEN DAHA FAZLA KÜRTÇEYE DÜŞMANDIR’

Kürtçeye yönelik engellemelere de değinen Uçar, “Mecliste sadece halkımızı selamlamak için Kürtçe biriki şey söylemek istediğimizde bunlar mikrofonu kapatıyorlar. Bunu yapanlar da AKP ve MHP’lilerdir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyelim, AKP’liler, MHP’lilerden daha fazla Kürtçeyi engellemeye çalışmaktadır. Bunu söylememin nedeni şu; buralarda bir yandan seçim çalışmalarını Kürtçe yapıyorlar, diğer yandan da mecliste Kürtçeyi engellemeye çalışıyorlar. İşte bunlar bu kadar ahlaksızdırlar. Buralarda seçim çalışmalarında Kürçeyi kullanmalarının nedeni de Kürt seçmeni etkileme amaçlıdır” şeklinde konuştu.

‘SALİH AKMAN MAZBATAYI ALABİLMEK İÇİN TELAŞTAN ÇORABINI GİYMEYİ BİLE UNUTTU’

2019 yılında yapılan seçimleri partilerinin kazandığını söyleyen Uçar, “Arkadaşımız Yılmaz Berki’nin KHK’lı olduğunu gerekçe göstererek mazbatayı ona vermediler. Ne yaptılar? Mazbatayı kendi adayları olan Salih Akman’a verdiler. O da kazanmadığı bir belediye başkanlığının mazbatasını alabilmek için sabahın 8’de kalkarak Adliyenin kapısına dayandı. Gittiğinde o kadar büyük bir heyecan ve telaşla gitmiş ki çorabını giymeyi bile unutmuş. İnsanda biraz utanma duygusu olur. Sen o makamı kazanmadın ki, halk sana yetki vermedi ki! Sen hangi yüzle gidip o mazbatayı aldın” dedi.

KESER: MERALARI BİLE HALKA KİRALAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Tuşba (2)Son olarak söz alan Dem Parti Tuşba Belediye Başkan adayı Ümit Keser ise deprem sürecinde şuan dolaştıkları 5 köyün, Atmaca, Hıdır, Ocaklı ve Yemlice Köylerinin tarımda öncelikli alanlar olarak ilan edildiğini, bu mahallelere özel önem atfedildiğini söyleyerek, “Bu köylerde her şey burada yapılacak üretime göre planlanacaktı. Ancak ne yaptılar, köyün merasını bile köylüye kiralamaya başladılar. Böylece köyü üretimden düşürdüler. Geldiğimizde kullandığımız bu köyün asfaltını da Belediye Başkanımız Bekir Kaya yaptı. Bunlar sizin köylerinize hiçbir şey yapmadıkları gibi, bir artı da kazandırmadılar. Tuşba’da farklı kültürler ve halklar bulunmaktadır. Bu kültür ve halklar hizmetin karşılığını partimiz Dem Parti’de bulacaklar” açıklamasını yaptı.

Van’da Dem Parti’den Newroz’a Katılım Çağrısı Van’da Dem Parti’den Newroz’a Katılım Çağrısı

‘ÖNCE MAZBATALARIMIZI ŞİMDİ DE PROJELERİMİZİ ÇALIYORLAR’

Belediyelere atanan kayyımlar aracılığı ile belediyelerinin çalındığını söyleyen Keser, “Sonrasında mazbatalarımızı çaldılar, şimdi de projelerimizi çalıyorlar. Gözaltına alınarak tutuklanan hiçbir belediye başkanımıza hirsizlik suçlaması yapılmadı, hiçbir tanesi bundan dolayı ceza almadı. Tam aksine siyasi faaliyetlerden dolayı ceza verildi. Ama bunlar her şeyi çalıyorlar” dedi.

‘AFYON’DA BİZİ DIŞLADILAR, İSTANBUL’DA ONLARI NEDEN DESTEKLİYORUZ?’

Söz alan halkan bir kişi, CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal’lın, “Dem Partililer hariç” söylemine sert tepki göstererek, “Bunlar bizi Afyon’da dışlıyorlar, biz ise onları İstanbul’da destekliyoruz. Bu politika yanlıştır. Kürtlerin kimseye ihtiyacı yok. Ayrıca neden seçimden seçime geliyorsunuz? Vekilimiz 8 aydır seçilmiş, bir kere bile olsa gelip bizi ziyaret etmedi. Biz her işe koşuşturan bir milletvekili istiyoruz. Hitabeti yüksek, güçlü adaylar istiyoruz. En azından mahalle muhtarları aranabilir ve mahallenin karşı karşıya bulunduğu sorunlar sorulabilir. Sizlerden beklentimiz budur” şeklinde şikayetlerini dile getirdiler.

‘SÖYLENİLENLER YÜZDE YÜZ HAKLIDIR’

Daha sonra söz hakkı alan Dem Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar, söylenilenlerin yüzde yüz haklı olduğunu söyleyerek, “8 aydır milletvekiliyim. Seçimlerden hemen sonra parti içi tartışmalarımız ve toplantılarımız oldu. Halk çalışmalarımız oldu. Gittiğimiz kimi mahalleler oldu. Evet, bu mahallelere gelmedik. Ama bu süreçte de oturmadık. Ama daha fazla çalışmamız gerektiğini, daha fazla halk ile içiçe olmamız gerektiği ortadadır. Bundan böyle bu söyledikleriniz dikkate alacak ve seçim olsun olmasın daha fazla sizlerle bir araya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BEKİR KAYA ERKEK ADAMDI, TEK HİZMETİ ONUN ZAMANINDA ALDIK’

Beki̇r KayaSonrasında söz alan başka bir köylü ise mahallelerinin şimdiye kadar sadece Bekir Kaya döneminde hizmet aldığını söyleyerek, “Bizim köye tek hizmet Bekir Kaya döneminde geldi. Gerçekten de o çok iyi bir belediye başkanıydı. O erkek adamdı, sözünde duruyordu. Zaten ondan sonra da köyümüze herhangi bir hizmet gelmedi” dedi.

Gidilen kırsal mahallelerde sıcak bir ilgi ile karşılanan Dem Parti heyeti, akşama doğru kentmerkezine döndü.