Yargıda yapılması düşünülen yeni düzenlemede neler var? AKP tarafından yargıya yönelik düzenlemeler içeren ve yaklaşık 40 maddeden oluşan kanun teklifini bu hafta TBMM Başkanlığına sunacak.

AJANS65 TV - Uzun zamandır gündemde olan Yargıda Düzünlemeler yasa tasarısı meclise sunuldu. AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan kanun teklifi çalışmaları tamamladı.

Milletvekillerinin imzasına açılan ve yaklaşık 40 maddeden oluşan teklif, bu hafta TBMM Başkanlığına sunulacak.

İTİRAZ, İSTİNAF VE TEMYİZDE İKİ HAFTA SÜRE

Teklife göre, itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri "iki hafta" olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Merkezi Ziyareti Gündem Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Merkezi Ziyareti Gündem Oldu

Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılacak manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak. Makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılmış ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Anayasa Mahkemesinde derdest olan bireysel başvurular bakımından Komisyona müracaat imkanı getirilecek.

Düzenlemeyle uzun yargılamadan kaynaklı ihlal iddialarına ilişkin daha kolay erişilebilir, hızlı işleyen başvuru yolu oluşturulacak.

Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyum atanmasına karar verildiğinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan